Akcesoria
Akcesoria dobrane do łóżka i materaca pozwalają w pełni wypoczywać. Dobierz odpowiednie materiały i wypełniania poduszki i kołdry, aby komfortowo spać.
Akcesoria do spania
Spanie jest jedną z najważniejszych czynności w życiu. Oczywiście konieczność jedzenia jako potrzeba fizjologiczna również jest ważna, ale czyż położenie się w wygodnym łóżku, w pachnącej wiatrem pościeli nie jest przyjemniejsze?
Łóżko i materac są istotne, to prawda. Ale co po nich, jeśli na łóżku nie ma tych najprzyjemniejszych akcesoriów do łóżka sypialnianego, czyli poduszek, kołder czy koców? To one dodają łóżku blasku, jednocześnie pozwalając z przyjemnością wtulić się w nie podczas snu. Akcesoria do łóżka pomagają wprowadzić się w dobrą atmosferę i odpowiednio nastroić do snu. Jeśli są zrobione z dobrych materiałów, tym bardziej chętnie kładziemy się spać.
Poduszki do spania
Zacznijmy od początku. A początkiem jest głowa. Podobnie jak trzeba dbać o kręgosłup, dobierając odpowiedni materac, tak o głowę (i szyję) trzeba dbać, dobierając właściwą poduszkę. Zasada jest prosta – szyja ma być właściwie podparta.
Poduszki, zaraz po materacach, najbardziej wpływają na jakość snu oraz na to, czy rano budzimy się wypoczęci i bez bólu. Poduszki różnią się kształtem, wypełnieniem, rozmiarami, dzięki czemu można je dostosować do własnych potrzeb i wybrać taką, na której spanie będzie najbardziej komfortowe. Można też wybierać spośród wielu rodzajów materiałów, z jakich zostały one uszyte.
Poduszkę do spania dobiera się, biorąc pod uwagę to, w jakiej pozycji najczęściej się śpi. Jeśli lubisz spać na brzuchu i jest to dla Ciebie najprzyjemniejsze ułożenie na nocny odpoczynek, musisz wyposażyć się w płaską poduszkę. Dzięki temu jednocześnie będziesz miał coś przy twarzy i pod głową, a Twój kręgosłup nie będzie narażony na odkształcenia. Niska poduszka nie będzie nadwyrężać kręgów szyjnych, co zapewne stałoby się, gdybyś ułożył się na podwyższeniu.
Jeśli Twoją ulubioną pozycją do spania jest leżenie na plecach, to wpływasz na swój kręgosłup w najlepszy sposób. Poduszka do spania na plecach również nie powinna być zbyt wysoka (choć nieco wyższa niż ta, o której pisaliśmy wyżej, może być). Równocześnie powinna mieć średnią twardość, dzięki czemu szyja będzie na niej wygodnie wsparta.
Z kolei jeśli to spanie na boku najlepiej pomaga Ci wypocząć, wyposaż się w poduszkę z wałkiem w okolicy szyjnej, który będzie właściwie wspierał kręgi szyjne.
A jakie wypełnienie będzie najlepsze? To już kwestia gustu i możliwości finansowych. Poduszki naturalne z puchowe wykorzystują prawdziwy puch z gęsi i kaczek. Są najdroższe, a jednocześnie bardzo przewiewne i ciepłe. Poduszka z naturalnym puchem jest też bardzo lekka. Jeśli nie walczysz z alergią, to rozwiązanie na pewno dla Ciebie.
Poduszki piankowe (termoelastyczne lub poliuretanowe) doskonale dopasowują się do kształtu ciała i właściwie podpierają szyję. Wracają do kształtu sprzed spania, dlatego nie odkształcą się tak łatwo. Świetne dla osób z alergiami.
Poduszki syntetyczne kusza ceną. Nie powodują alergii, nie absorbują wilgoci, są oddychające i stanowią odpowiednie podparcie dla szyi i głowy.
Z kolei poszewki na poduszki to już kwestia typowo dekoracyjna. Wcale nie muszą one pochodzić z kompletu z kołdrą. Aby nadać swojej sypialni nieco oryginalności, dobierz poszewki na poduszki tak, by odróżniały się od zestawu. Dzięki temu zyskasz nieco świeżości i nowoczesności.
Poduszki do spania w ciąży
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Trzeba jednak przyznać, że obok mnóstwa szczęścia i uśmiechów pojawiają się momenty dyskomfortu. Ciężarna potrzebuje dużo odpoczynku, niestety, często się zdarza, że przyjęcie wygodnej pozycji podczas snu jest bardzo trudne. Z pomocą przychodzą poduszki do spania w ciąży w charakterystycznym kształcie. Są podobne do litery C lub rogalika i pozwalają kobiecie wygodnie umościć się we własnym łóżku. Można je zastąpić zwykłą poduszką włożoną między łydki podczas spania – ale po co, skoro ktoś wymyślił profesjonalne rozwiązanie? Duża poduszka w kształcie węża nie zsunie się, nie ucieknie i nie trzeba jej szukać w ciemności. To bardzo praktyczny pomysł na umilenie sobie spania podczas radosnego oczekiwania na narodziny potomka.
Kołdry – które najlepsze?
Są trzy rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, kiedy kupujesz kołdrę: rodzaj wypełnienia, klasa ciepła, rozmiar.
Jeśli chodzi o rodzaj wypełniania kołdry, masz do wyboru bardzo dużo rodzajów:
- kołdry puchowe – z gęsich labo kaczych piór; bardzo ciepłe, naturalne, przewiewne, kołdry z naturalnych materiałów nie gromadzą wilgoci, są też z wyższej półki cenowej; nie nadają się dla osób z alergiami,
- z pierza – te cięższe kołdry wypełnione są ptasimi piórami wraz z pierzem; również bardzo ciepłe; nie nadają się dla osób z alergiami,
- wełniane – pochodzące z owiec lub wielbłądów; są dość grube i bardzo ciepłe; nie uczulają,
- poliestrowe – najbardziej popularne na rynku, przystępne cenowo; są lekkie i bardzo elastyczne; świetnie sprawdzają się podczas lata, ponieważ nie grzeją zbyt mocno.
W Polsce do określenia ciepła kołdry stosuje się skalę sezonową, według której można podzielić kołdry na: letnie – dające mniejsze ciepło; zimowe – dające większe ciepło; całoroczne – do stosowania przez cały rok; podwójne – składają się z dwóch warstw połączonych na stałe; kołdry 4 pory roku – to dwie kołdry spięte ze sobą.
Rozmiary kołdry trzeba dopasować do wieku i wzrostu. Standardowe rozmiary to:
- 200×220 cm – nadaje się do łóżek dwuosobowych o wymiarach 160×200, 180×200 i 200×200 cm,
- 180×200 cm – do łóżek o wymiarach 120×200, 140×200 i 160×200,
- 160×200 cm – do łóżek o wymiarach 80×200, 90×200, 100×200, 120×200,140×200,
- 140×200 cm – do łóżek o wymiarach 80×200, 90×200, 100×200, 120×200,140×200.
Poduszki i kołdry to najpotrzebniejsze akcesoria, jakie muszą zagościć na Twoim łóżku. Jeśli dobrałeś dobry materac, zainwestuj w dobre materiały i wypełnienia dodatków tak, aby Twój sen dawał Ci maksimum wypoczynku i jeszcze więcej energii na kolejny dzień aktywnego działania.