Luksusowe materace kontynentalne
Materace kontynentalne to specjalny rodzaj materaca dopasowany do łóżka o takiej samej nazwie. Cechują się wysokim komfortem snu, ponieważ są bardzo elastyczne. Są marzeniem wielu posiadaczy materaców, ponieważ kojarzą się z luksusem. Poniżej podpowiadamy, jakie cechy mają materace kontynentalne i dlaczego warto w nie zainwestować.
Wygodny materac kontynentalny
Łóżka kontynentalne, a wraz z nimi materace kontynentalne są bardzo wygodne. Pamiętasz baśń o księżniczce śpiącej na ziarnku grochu? Ta młoda dziewczyna spała na kilku materacach, a i tak było jej niewygodnie, bo wyczuwała wbijające się w plecy ziarno. W przypadku materaców kontynentalnych sprawa jest podobna. Łóżko kontynentalne składa się z trzech części, a jego całkowita wysokość to 60 cm. Śpi się na nim fantastycznie, bo podparcie dla kręgosłupa jest na najwyższym poziomie. Nie trzeba wspominać o tym, jak wygodne jest spanie na takim materacu. I tylko jedno odróżnia go od księżniczki – nie wyczujesz pod nim żadnego ziarenka. Za to każdego ranka obudzisz się w pełni wypoczęty.
Materace kontynentalne – budowa
Materace kontynentalne mają trzy części:
- materac bonellowy z wbudowanym stelażem – składa się ze sprężyn, to bardzo elastyczne elementy właśnie ze względu na sprężyny; znajduje się on w tzw. boxspring, czyli w skrzyni drewnianej, której zadaniem jest mieszczenie dolnego materaca i podtrzymywanie materaca górnego,
- materac właściwy (górny) – najczęściej kieszeniowy również składa się ze sprężyn z tym, że nie są one ze sobą połączone, ma to bezpośrednie przełożenie na większy komfort podczas snu: materac dopasowuje się idealnie do kształtu ciała, podpierając go tam, gdzie to konieczne; takie rozwiązanie cechuje się elastycznością punktową, czyli podpiera ciało w określonych punktach; poza tym w przypadku materaców dwuosobowych ruchy jednej nie są odczuwane przez drugą, ponieważ hamuje je materac kieszeniowy; jest o tyle istotną częścią łóżka kontynentalnego, że to on jest najbardziej wyczuwalny przez użytkownika,
- materac nawierzchniowy, tzw. toper – to pewnego rodzaju wykończenie całości materaca kontynentalnego, sprawia, że całość jest połączona i wygląda estetycznie; znajduje się na samej górze łóżka kontynentalnego i chroni pozostałe elementy przed zabrudzeniem; co ciekawe, nie jest elementem niezbędnym, nie wszystkie łóżka kontynentalne go posiadają (np. modele łóżek amerykańskich mają wbudowany toper w warstwie górnego materaca, natomiast w łóżkach skandynawskich jest on osobną częścią).
Wszystkie elementy są umieszczone w osobnych kieszeniach zasuwanych na zamek, dzięki czemu można je traktować jako osobne. Dzięki temu łatwiej dbać o ich czystość. Ostatnia warstwa (toper) może być wykonana z różnych materiałów. Nie ma tutaj reguły.
Jeśli chodzi o materac główny (górny), istnieje kilka rodzajów, które można dopasować do łóżka kontynentalnego. Najczęściej jest to wspomniany materac kieszeniowy, jednak zdarza się także bonelowy. Materace kieszeniowe dzielą się także na dwa rodzaje:
- tradycyjny kieszeniowy – przeznaczony dla każdego użytkownika, dopasowuje się do ciała i stanowi dobrą podporę dla kręgosłupa, każda sprężyna jest umieszczona w osobnej kieszeni,
- kieszeniowy beczułkowy – nazwa pochodzi od kształtu sprężyn, które przypominają beczułki, przeznaczony jest szczególnie dla osób, które zmagają się z bólami pleców, charakteryzuje się progresywnym naciskiem na sprężynę, co oznacza, że im większy nacisk (czyli ciężar), tym większy opór ze strony materaca.
Materac kontynentalny można dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. To duża zaleta łóżek kontynentalnych, że każdy ich element może być dobierany osobno, według preferencji.
Twardość materaca kontynentalnego
Twardość materaca kontynentalnego jest określana standardowo za pomocą skali od H1 do H4. Po kolei oznaczenia te odczytuje się następująco: bardzo miękki, miękki, twardy, bardzo twardy materac. Ważnym kryterium doboru materaca kontynentalnego jest waga ciała. Im większy jest ciężar ciała, tym głębiej w materac będzie zapadał się użytkownik. W związku z tym im kto cięższy, tym twardszy materac powinien posiadać. Celem jest uzyskanie prostej linii kręgosłupa po położeniu się na materacu.
Mimo że w teorii można zdecydować, jaki materac wybrać dla siebie, śledząc informacje dotyczące cech charakterystycznych materaców, to najlepiej sprawdzić materac na własnej skórze – dosłownie i w przenośni. Chodzi oczywiście o to, by położyć się na nim, a jeszcze lepiej użytkować w domu przez 30 dni, by dało się sprawdzić, czy faktycznie nadaje się do spania na nim na co dzień. Jeśli nie, można go oddać do sklepu, a zamiast niego wybrać inny model.
Trzeba pamiętać, że istotne jest nie tylko właściwe dobranie materaca głównego, ale także nawierzchniowego (topera). To on w największym stopniu podpowiada za komfort podczas spania. Wybór jest szeroki i można go dostosować do indywidualnych preferencji. Jedne z najbardziej komfortowych materaców to te lateksowe (najlepsze dla osób śpiących na boku). Ci, którzy lubią spać na plecach, powinni poszukać dobrego materaca wierzchniego piankowego, natomiast ci, którzy zmagają się na co dzień z bólem kręgosłupa, wyśpią się na piance wiskozowej.
Wymiary materacy kontynentalnych
Wymiary materaców kontynentalnych są standardowe:
- niemowlęta: szerokość 60–100 cm, długość 120 lub 140 cm,
- dzieci: szerokość 70–90 cm, długość 160 cm oraz 180×80 cm,
- dorośli: 80×200 cm i 90×200 cm,
- dwuosobowe: 140×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm.
Można oczywiście dokonać zamówienia określającego indywidualne wymiary, aby dopasować je do swoich potrzeb lub do wymiarów pokoju (np. jeśli sypialnia jest dość mała, można zdecydować się na mniejsze wymiary materaca i łóżka). Plusem całego łóżka kontynentalnego jest fakt, że nie ogranicza go rama, więc będzie zajmowało o tyle mniej miejsca w pomieszczeniu.
Super materace do spania
Materac kontynentalny to produkt stworzony dla każdego, kto lubi wyspać się w dużym, wygodnym łóżku. Na pewno odpowie na wszystkie potrzeby dotyczące wypoczynku i stanie się idealnie dopasowanym elementem wystroju i super materacem w sypialni.