- 0 polubień
- 1087 odwiedzin
Stelaż pod materac musi być odpowiednio dobrany, aby sylwetka podczas snu była dobrze ułożona. To on wpływa na ewentualne bóle kręgosłupa po przebudzeniu. Właściwie dopasowany pozwoli budzić Ci się bez bólu, za to z pozytywnym nastawieniem na cały dzień.
Czym jest stelaż pod materac?
Stelaż pod materac i sam materac to elementy nierozłączne. Dobierając jedno, zawsze musisz zwracać uwagę na drugie. Stelaż znajduje się pod materacem i odpowiada za jego odpowiednią wentylację. Zakładając, że czekasz na łóżko, a chcesz spać na materacu, nie możesz położyć go na podłodze – pod nim musi znajdować się stelaż przepuszczający powietrze i zabezpieczający przed gromadzeniem się brudu i pleśni.
Stelaż umieszczany jest na ramie łóżka. Zbudowany jest z drewnianych listewek, które – dla większej wygody spania – powinny być elastyczne i sprężyste. To one odpowiadają bezpośrednio za podpieranie materaca.
Dzięki stelażowi jesteś w stanie zachować bezpieczną pozycję dla kręgosłupa podczas snu, zapewnić materacowi stały, prawidłowy przepływ powietrza, a co za tym idzie korzystać z kupionego produktu przez bardzo długi czas. Materac dobrze użytkowany, czyli wyposażony w dobry stelaż, będzie miał długi czas żywotności. To bardzo ważne, bo przecież wydatek na dobry materac jest niemały.
Pamiętaj, że wybór stelaża jest tak samo ważny jak wybór materaca. Nie da się ich oddzielić, dlatego kupując materac, od razu zwracaj uwagę na odpowiedni do niego stelaż. Propozycja konkretnego produktu może wyjść bezpośrednio od sprzedawcy (sprzedaż w komplecie), ale może być też tak, że będziesz musiał sam zorientować się w temacie. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi rozjaśnią Ci sytuację, pozwalając na wybór najlepszego stelaża.
Zdrowotne znaczenie stelaża pod materac
Materac wraz ze stelażem odpowiada za umożliwienie przyjęcia ergonomicznej pozycji ciała podczas snu. To bardzo istotne, ponieważ tylko wygodna pozycja pozwala dobrze się wyspać. Ale to nie wszystko. Jeszcze ważniejsze jest to, aby stelaż umożliwiał zdrowy sen.
Odpowiednio dobrane stelaże pozwalają kręgosłupowi pozostać w naturalnej pozycji. Stanowią podporę dla różnych części ciała, zapewniając miękkość tam, gdzie to niezbędne, i twardość również tam, gdzie jest ona wymagana. Elastyczne materace dopasowane pod każdym względem do stelaża „kopiują” kształt ciała. Ani stawy, ani mięśnie nie są zbyt przeciążone, nie zapadają się ani nie są uciskane. To wszystko prowadzi do zdrowego snu bez konieczności wybudzania się oraz do budzenia się bez bólu mięśni i stawów.
Zbyt miękkie stelaże pod materac powodują zapadane się i nienaturalne wygięcie się kręgosłupa. Zbyt twarde z kolei napinają mięśnie, sprawiając, że kręgosłup jest uciskany. Najlepszy stelaż to ten elastyczny, ponieważ zapewnia on ergonomiczne ułożenie ciała.
Materiał na stelaż pod materac
Żywotność stelaża pod materac jest uzależniona w dużej mierze od materiału, z jakiego został on wykonany. Poszczególne elementy wykonywane są z listewek, a mogą one pochodzić z drewna sosnowego, bukowego lub brzozowego. Taki materiał jest najpopularniejszy, ale nie jedyny. Spośród wymienionych najbardziej polecane drewno to buk. Buk jest bardzo trwały i wytrzymały, a do tego elastyczny i sprężysty. Świetnie sprawdza się pod materace lateksowe i piankowe.
Zdarza się, że dla większego bezpieczeństwa i ochrony przed wilgocią stelaże wykonane z drewna pokrywane są folią ochronną. Dzięki temu ryzyko zniszczenia się stelaża pod wpływem wilgoci i bakterii jest jeszcze bardziej zminimalizowane.
Regulacja stelaża pod materac
Pojawia się również kwestia regulowania stelaża. Te najtańsze i najbardziej klasyczne nie posiadają regulacji. Z racji braku tego udogodnienia stelaż kładzie się po prostu na ramie łóżka, można też przykręcić go śrubkami, aby był całkowicie nieruchomy. W przypadku stelaży regulowanych możliwe jest zmienianie ich pozycji, np. unoszenia lub opuszczania. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku osób, które przez dłuższy czas muszą znajdować się w łóżku (np. z powodu choroby). Unoszenie i opuszczanie stelaża pozwala przyjmować najwygodniejszą postawę podczas wypoczynku, nie tylko nocnego. Dzięki temu chociażby puchnące nogi będą odpowiednio wspierane.
Negatywne skutki złego doboru stelaża pod materac
Nieodpowiednie dobranie stelaża pod materac będzie skutkowało obniżeniem komfortu podczas snu. Stelaż podpiera materac i wspiera przyjmowanie prawidłowej postawy ciała. Jeśli dobierałeś materac w sklepie stacjonarnym, to prawdopodobnie sprzedawcy umożliwili Ci położenie się na nim. Dzięki temu w Twoim domu znalazł się materac, który najbardziej pasował do Twojej sylwetki, do Twojego sposobu spania i ulubionych pozycji. Gorzej jeśli po przyjeździe do domu okazało się, że materac jednak nie jest wygodny. Może za to odpowiadać inny stelaż – w sklepach stelaże nie są dobierane pod konkretny materac, ponieważ służą jedynie do prezentacji klientowi. Dlatego tak potrzebna jest możliwość 30-dniowego testowania, czy dany materac (już na właściwie dobranym stelażu) nadaje się do spania. Taka możliwość oferowana jest w wielu sklepach i warto z niej skorzystać.
Źle dobrany stelaż pod materac wiąże się także z krótszą żywotnością materaca. Jeśli materac będzie nieodpowiednio przylegał do stelaża, pojawią się nierówności, a tym samym odkształci się on w wielu miejscach. Tak zniekształcony nie nadaje się do spania, zatem trzeba będzie go wymienić. Spanie na zdeformowanym materacu będzie się wiązało z bólami i nie jest zalecane dla utrzymania dobrego zdrowia.
Poza tym między stelażem a materacem utrudniony zostanie przepływ powietrza, a tym samym może pojawić się wilgoć lub pleśń. Podczas snu każdy z nas się poci, co sprawia, że materac staje się wilgotny. To normalne, jednak konieczny jest przepływ powietrza, by nie dopuścić do stałego zawilgocenia. Bakterie i pleśń są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego koniecznie trzeba zawracać uwagę na tę kwestię.
Poza tym można też utracić właściwości materaca, który będzie miał złą podstawę. Nawet materac, który ma zapewnić idealne ułożenie, wspierać kręgosłup i ułatwiać przekręcanie się z boku na bok, ułożony na złym stelażu nie będzie spełniał tych funkcji.
Kolejnym minusem jest fakt, że niewłaściwie dobrany stelaż wpływa na niewłaściwe użytkowanie materaca. Jest to przyczyna nieuznawania gwarancji. W przypadku gdy materac przestanie spełniać swojego funkcje nie z naszej winy, a z winy producenta lub wykonawcy, nie będziemy mogli uzyskać odszkodowania, wymiany materaca lub innej opcji przewidzianej w gwarancji. Wówczas wina będzie leżeć po naszej stronie – nawet jeśli sam materac został uszkodzony nie z naszej winy.
Jak dbać o stelaż pod materac?
Stelaż pod materac wymaga pielęgnacji, by móc służyć przez długi czas. Jakich zasad trzeba przestrzegać? Oto one:
- stelaż powinien znajdować się w suchym środowisku; chodzi o to by unikać wszelkich możliwości, które doprowadziłyby do zawilgocenia,
- pod stelażem musi znajdować się miejsce do przepływu powietrza; jeśli pod łóżkiem chcesz umieścić jakieś pudła do przechowywania, pamiętaj, że nie mogą być zbyt wysokie, jeśli zapełnią całą dostępną tam przestrzeń, między stelażem a materacem przestanie przepływać powietrze, a to doprowadzi do rozwijania się bakterii i pleśni, o czym pisaliśmy powyżej,
- co pół roku dobrze jest przetrzeć stelaż wilgotną szmatką w celu usunięcia ewentualnych zabrudzeń; szmatka nie może być zbyt mokra, aby reszta wody, która pozostanie po czyszczeniu, nie doprowadziła do pojawienia się wilgoci,
- jeśli stelaż pod materac jest regulowany, konieczne jest natarcie ruchomych części olejem, wystarczy to zrobić raz w roku.
Stelaż pod materac odpowiednio dobrany do zestawu z łóżkiem i materacem pozwoli Ci solidnie odpocząć. Nie będziesz musiał się bać, że rano obudzisz się z bólem kręgosłupa, za to codziennie z wielką przyjemnością będziesz oddawał się w ramiona Morfeusza, kładąc się wieczorem. Weź pod uwagę wszystkie podpowiedzi i wybierz to, co odpowiada najbardziej odpowiada Tobie i Twojej sylwetce – zadbaj o siebie i dodaj sobie energii poprzez właściwy wybór.