- 0 polubień
- 690 odwiedzin
Jak urządzić pokój dziecka, by odpowiedzieć na wszystkie jego potrzeby? Przede wszystkim, biorąc pod uwagę jego podpowiedzi. Takie urządzanie to wyzwanie. Zapoznaj się z naszymi podpowiedziami, dzięki czemu razem będziecie zadowoleni z efektów.
Jak urządzić pokój dziecka i nie przesadzić?
Sypialnia dla dzieci często staje się dla rodziców miejscem, w którym popuszczają wodze fantazji i pozwalają sobie na wprowadzanie wielu cudowności. Wszelkie dodatki i pomysły aranżacyjne trzeba oczywiście omawiać z samymi dziećmi, bo to przecież one staną się odbiorcami i użytkownikami tej przestrzeni. W zależności od tego, ile dziecko ma lat, pokój będzie wyglądał… różnie. Dopasuj swoją wizję do wizji dziecka oraz do jego potrzeb w danym wieku.
Pamiętaj też, żeby nie przeładować go niepotrzebnymi akcesoriami, które tylko przyczyniłyby się do bałaganu. Dzięki temu wszystkim Wam będzie się dużo łatwiej funkcjonowało. Postaw na minimalizm, dzięki czemu dziecko odnajdzie się w swoich czterech ścianach i będzie się tam dobrze czuło, nie brnąc między zbędnymi przedmiotami.
Jak urządzić pokój dziecka po porodzie?
Sypialnia dla dziecka nowo narodzonego to specyficzne miejsce. Będą się tam odbywać czynności pielęgnacyjne, jak zmiana pampersa, czy też usypianie oraz karmienie. Wieli rodziców nie decyduje się na aranżowanie osobnego pokoju dla dziecka ze względu na wygodę. To zrozumiałe. Mając łóżeczko dziecka w pokoju, łatwiej jest choćby wstawać do niego w nocy.
W takim przypadku dobrze jest we własnej sypialni zaaranżować kącik dla dziecka tak, aby można było komfortowo się nim zajmować przez cały dzień. Dzięki takiemu rozwiązaniu można swobodnie wypoczywać podczas nocy, nie martwiąc się o to, co w tym czasie robi dziecko.
Jeśli decydujesz się na łóżeczko dziecka w swojej sypialni, ustaw je możliwie blisko własnego łóżka. Dzięki temu nie trzeba będzie wstawać w nocy i spacerować do płaczącego dziecka, ale będzie ono dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Oprócz łóżeczka potrzebne będzie jeszcze kilka innych akcesoriów, np. przewijak. Ten najlepiej jest umieścić na ramie łóżeczka, aby wygodnie dokonywać czynności pielęgnacyjnych. Nie musisz martwić się o bezpieczeństwo dziecka, ponieważ dobrze umieszczony przewijak nie stanowi żadnego zagrożenia.
Oprócz takich niezbędnych elementów potrzebne będzie jeszcze miejsce do przechowywania ciuszków i innych akcesoriów. Połączenie sypialni dziecka z własną sypialnią i wygospodarowanie miejsca na przechowywanie może się udać – a dzięki temu będziesz mieć wszystko pod ręką.
Jeśli z kolei zdecydujesz się na osobny pokój, to zyskasz więcej przestrzeni do zagospodarowania. Pamiętaj o umieszczeniu w nim tych wszystkich elementów, o których mowa powyżej.
Jak urządzić pokój dziecka w wieku przedszkolnym?
Sypialnia dla dzieci w wieku przedszkolnym nie musi być wcale duża. Małemu dziecku wystarczy niewielkich rozmiarów pokój – byle zmieściły się w nim wszystkie niezbędne przedmioty i meble: łóżko, szafa lub komoda z ubraniami, stolik z krzesłem. W zasadzie tyle wystarczy, by dziecko dobrze czuło się we własnych czterech kątach.
Najważniejsze w urządzaniu pokoju dla dziecka jest organizacja przestrzeni. Wszystkie przedmioty, po które dziecko może sięgnąć samodzielnie, powinny znajdować się na samym dole – na regale, półce lub stoliku. Ważne, aby dziecko czuło się komfortowo, mogąc zajmować się własnymi przedmiotami i sięgać po nie bez pomocy rodziców. Poza tym dziecko musi się czuć bezpiecznie we własnym pokoju, dlatego nie powinny się tam znajdować żadne przedmioty, które w jakikolwiek sposób mogłyby zagrozić jego bezpieczeństwu.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ważne jest dobranie właściwych mebli, które nie stanowiłyby jakiegokolwiek zagrożenia. Ich drzwiczki powinny być lekkie tak, by nie zatrzaskiwały się, stanowiąc zagrożenie dla palców.
Dobierz też kolorystykę, która będzie najbardziej odpowiadać preferencjom Twojego dziecka. A jeśli to pokój dla dziewczynki i chłopca jednocześnie, popracujcie wspólnie nad wyborem jednej barwy pasującej do jednego i drugiego. Możecie też pokusić się o ozdobienie ścian naklejkami lub tapetami z bohaterami ulubionych bajek.
Kolejną sprawą jest dobranie odpowiednich mebli. Obecnie najbardziej popularną opcją jest kolor biały, który doskonale obrazuje dziecięce patrzenie na świat. Może właśnie dlatego jest tak popularny. Niezbędne będą zatem: łóżko, szafka lub komoda na ubrania, regał na książki. Jeśli dopasujesz je kolorystycznie, to pokój będzie zachwycał stylem.
Zastanawiasz się, po co regał na książki dziecku, które chodzi do przedszkola? To zdecydowanie niezbędny mebel, kiedy dziecko może się już pochwalić niemałą biblioteczką i książkami, których używa w szkole.
Sypialnia dziecka – jak urządzić pokój dziewczynki?
W naszych głowach pokoje dziecięce kojarzą się z kolorem różowym. Nie wiadomo, skąd to się wzięło, bo przecież jeszcze trzydzieści lat temu kolor różowy był przypisany… chłopcom. Jakkolwiek by nie było, różowy ma jeszcze jakieś alternatywy. Co powiesz na żółty? A może zielony? Jeśli różowy to nie kolor dla Twojego dziecka, zawsze możecie zdecydować się na coś innego.
Pokój dla księżniczki zamiast różowego może równie dobrze wykorzystywać czystą biel lub kolor lawendowy. Do niego można dopasować różne kolory mebli – biały, jasnobrązowy, ciemnobrązowy, w zależności od preferencji dziecka.
Warto postawić na regulowane meble, dzięki którym nie trzeba będzie co kilka lat wymieniać całego wyposażenia pokoju. Takie meble rosną razem z dzieckiem, dzięki czemu dopasowują się do jego potrzeb.
Sypialnia dziecka – jak urządzić pokój chłopca?
W przypadku chłopca ilość kolorów na ściany, które można wykorzystać, jest ogromna. Od bieli, przez szarości, aż do niebieskich i zielonych. Co powiesz na dekoracje odnoszące się do kosmosu? A może zwierzęta z zoo, które rozgoszczą się na ścianach? Wybór jest potężny, a wszystko po to, by zapewnić Twojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju i do spędzania wolnego czasu.
Pokój dla chłopca, oprócz tego, że powinien być ładny i przyjemny w odbiorze, musi też być praktyczny. Dlatego dobierz odpowiednie, przydatne meble, nie dokładając dziecku niepotrzebnych akcesoriów czy elementów, które mogłyby ograniczyć jego przestrzeń. Oprócz niezbędnych mebli (łóżka z dobrym materacem, szafy, regału na książki, biurka) postaw wyłącznie na praktyczność – pudła na zabawki, skrzynie na książki itd. Najważniejsze, by Twoje dziecko czuło się w pokoju jak u siebie i by umiało samo utrzymać w nim porządek.
Sypialnia dla dzieci – chłopca i dziewczynki
A co jeśli sypialnia dla dziecka ma za zadanie pomieścić rodzeństwo – chłopca i dziewczynkę? Ich wymagania będą się nieco różnić, nie wspominając o tym, że będą im się podobać różne kolory i dodatki.
Jednym z wyjść jest postawienie na… kompromis, czyli wybranie kolorów, które będą odpowiednie i dla chłopca, i dla dziewczynki. Szary, żółty, zielony, pomarańczowy. Możliwości jest wiele.
A jeśli kompromis to rzecz zbyt trudna do wypracowania, zawsze można podzielić pokój na dwie części. Nie, nie chodzi o to, by odgradzać się parawanami. Wystarczy podzielić przestrzeń stylem. Z jednej strony stworzyć kącik dziewczęcy, a z drugiej chłopięcy. To dobre wyjście, dzięki któremu każde z dzieci zachowa autonomię i będzie miało miejsce na realizowanie swoich preferencji.
Jeśli dzieci są starsze, to warto zastanowić się (a najlepiej zapytać je), czy nie chciałyby mieć więcej prywatności w dwuosobowym pokoju. Jeśli przytakną, wówczas można postawić na rozdzielenie dwóch przestrzeni np. meblami. W ten sposób można zyskać namiastkę swojego pokoju, a jednocześnie uczyć dzieci samodzielności i odpowiedzialności za drugą osobę.
Bez względu na to, jakie styl do sypialni dziecka wybierzesz, najważniejsze jest to, by dziecko czuło się w niej dobrze. W zależności od wieku dziecka będą przez Tobą stawać różne wyzwania. Najpierw będą to meble dostosowane do niemowlaka, później dobór biurka, które odpowie na potrzeby młodych sylwetek. Wreszcie – dobór odpowiednich kolorów na ściany, które będą współgrały z aktualnymi potrzebami i preferencjami dziecka (a może już nastolatka?).