Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Materac dla niemowlaka różni się od tego dla dorosłych. Powinien być dość twardy, aby odpowiednio podpierać dopiero rozwijający się kręgosłup.  

Wady postawy a materac dla niemowlaka

Wady postawy mogą powstawać już u niemowląt. Dlatego wielką rolą rodzica już od pierwszych dni życia dziecka jest to, by prawidłowo dbać o rozwój swojego potomka. Niezwykle ważne jest zadbanie o dopiero kształtujący się kręgosłup, który stanowi przecież podstawę dla całego ciała.  

Z danych GUS wynika, że większa część dzieci w Polsce ma wady postawy – mniejszego lub większego kalibru. Aby temu zapobiec, już od urodzenia konieczne jest zadbanie o mały kręgosłup. W jaki sposób? W zasadzie nie jest to trudne, wystarczy odpowiednio wcześnie wyposażyć się w dobre łóżeczko i materac dla niemowlaka. Szukanie ich „na szybko” może sprawić, że wybierzemy najprostsze i nie zawsze najlepsze rozwiązanie.

Odpowiedni materac dla niemowlaka

odpowiedni materac dla niemowlakaKiedy na świat ma przyjść nowy człowiek, rodzice cały swój wolny czas poświęcają na przygotowanie wyprawki. Muszą przecież kupić wózek, wanienkę, odpowiednie ciuszki i mnóstwo kosmetyków. Powinni jednak pamiętać, żeby w pierwszej kolejności wyposażyć się w jedno z najważniejszych akcesoriów niezbędnych dziecku: łóżeczko z odpowiednim materacem dla niemowlaka. Dzięki niemu będą w stanie zapewnić maluchowi nie tylko solidny odpoczynek, ale też prawidłowy rozwój i wpłynąć na przyszłą postawę ciała.

Każdy materac dla niemowlaka został stworzony tak, aby wychodzić naprzeciw wszystkim potrzebom małych sylwetek. Zwykle jest zatem dość twardy, aby ułatwiać przekręcanie się oraz utrzymywać kręgosłup w prawidłowej postawie, a jednocześnie zapewniać wygodny odpoczynek. Wiadomo, że małe dziecko spędza na spaniu zdecydowanie większą część dnia. W związku z tym konieczne jest takie dobranie materaca, aby dziecko mogło na nim bezpiecznie wypoczywać i się rozwijać.

Własne łóżeczko i materac dla niemowlaka

Rodzice maluchów często decydują się na spanie z dzieckiem. Jeśli zdarzy się to raz na jakiś czas, raczej nie przyniesie zagrożenia. Jednak jeśli będzie zdarzało się częściej albo codziennie, może przynieść negatywne skutki, jeśli chodzi o kręgosłup. Materac dla dorosłych nie jest dopasowany do potrzeb dziecka, dlatego spanie z niemowlakiem nie jest zalecane.

Fizjoterapeuci doradzają, aby niemowlaki spały same, ponieważ w ten sposób można im zapewnić większą wygodę. Materace dla dorosłych są zwykle nieco miększe, dostosowane do wygody użytkowników, natomiast materace dla niemowlaków powinny być trochę twardsze. Dzięki temu mięśnie dzieci są odpowiednio napięte i zachowana jest prawidłowa postawa całego ciałka. Dziecko ułożone na miękkim materacu zapada się pod ciężarem własnego ciała, a przez to jego postawa nie jest właściwa. Może to prowadzić do asymetrii oraz do wzmożonego napięcia mięśniowego. Poza tym dziecko będzie miało trudności z przewróceniem się na bok, co jest naturalną umiejętnością w wieku kilku miesięcy. Jak można sobie łatwo wyobrazić, materac dla niemowlaka, który jest twardy, pozwala bez problemu się przekręcać i zmieniać pozycję.

Bardzo ważna kwestia to poduszka dla niemowlaka. Maluch powinien spać albo bez niej, albo na poduszce bardzo płaskiej – dzięki temu głowa i szyja nie będą napięte i niewłaściwie ułożone.

Twardość materaca dla niemowlaka

Mimo tego, że specjaliści nie wypowiadają się jednoznacznie, jaka twardość materaca dla niemowlaka będzie najlepsza, jedno jest pewne: na pewno nie będzie to wariant miękki. Materac miękki po ułożeniu się na nim zaczyna wyglądać jak kołyska. Zapada się, tworząc na środku pewnego rodzaju otwór. To bardzo niebezpieczne dla małych dzieci. Zdecydowanie nie zapewnia wygody podczas spania. Dziecko śpiące na plecach będzie miało kręgosłup ułożony w całkowicie nienaturalnej pozycji. Wymuszanie takiej sztucznej postawy jest bardzo niebezpieczne i prowadzi do przyszłych wad postawy.

Niektórzy fachowcy mówią o konieczności wykorzystania twardych materacy, inni – wypośrodkowanych, czyli ani nie za twardych, ani nie za miękkich. Każda z tych opcji jest zatem dopuszczalna, ważne jednak, by wziąć pod uwagę wagę dziecka.

Trzeba również pamiętać, że materac dla niemowlaka nie powinien posiadać stref twardości. Są one stworzone po to, by podpierać konkretne partie ciała, jednak w przypadku niemowląt nie powinno być o tym mowy – ciało ma być podparte równomiernie na całej swej długości. Poza tym strefy twardości znajdują się w konkretnych miejscach materaca, w związku z tym nie będą podążać za rosnącym dzieckiem.

Czym innym natomiast jest elastyczność materaca dla niemowlaka.  Elastyczność nie ma nic wspólnego z miękkością. Odpowiada za prawidłowe podparcie dla poszczególnych części ciała.

Jakie wypełnienie materaca dla niemowlaka?

Wybierając materac dla niemowlaka, koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, jakie materiały zostały użyte do jego produkcji. Tym samym niezwykle istotne jest zdecydowanie się na konkretny rodzaj wypełnienia. Co mamy do wyboru?

- materac piankowy z pianki poliuretanowej; jest dobrej jakości, a jednocześnie cechuje się dość niską ceną,

- materac piankowy termoelastyczny – reaguje na temperaturę, dostosowuje się do pozycji oraz ciężaru ciała dziecka, nie uciska, ale najbardziej sprawdza się w przypadku dzieci po 3. roku życia; pochodzi z nieco wyższej półki cenowej,

- materac lateksowy – elastyczny i bardzo trwały, dobrze przepuszcza powietrze, jest bardzo higieniczny; lateks bardzo dobrze podpiera kręgosłup i jest antyalergiczny, dzięki czemu nie gromadzi się w nim kurz ani roztocza,

- materac sprężynowy kieszeniowy – posiada sprężyny umieszczone w osobnych przegrodach, dzięki czemu nie wbijają się one ani nie wydają dźwięku, są bardzo dobrym podparciem dla ciała, nie gromadzą również drobnoustrojów; cechują się wysoką gęstością materiału,

- materac naturalny – wypełnieniem może być: kokos, gryka, len, konopie wzbogacone o lateks lub piankę, dobrze podpierają kręgosłup, są dość twarde, jednak naturalne materiały mają to do siebie, że lubi je pleśń;

Materac kupowany dla nowo narodzonego dziecka powinien być nowy. Używany jest już wysłużony i dostosowany do ciała kogoś innego. Aby zminimalizować możliwość ewentualnych problemów z postawą ciała w przyszłości, należy wybrać bezpieczny, nowy materac.

Pokrowiec na materac dla niemowlaka

Dla zachowania czystości warto wyposażyć się w pokrowiec na materac. Najlepszy materiał na pokrowiec to bawełna, którą można wyprać i która nie jest uczulająca. Jest też miękka, dlatego dziecku przyjemnie będzie się do niej przytulić w czasie snu.

Można też wyposażyć się w modele wodoodporne, które łatwiej wyczyścić w przypadku zabrudzenia. Na rynku dostępne są również tkaniny odporne na wysokie temperatury, które bez problemu można wrzucić do pralki.

Wygodny materac dla niemowlaka

Dobry materac dla niemowlaka przysłuży się także rodzicom. Jeśli dziecku będzie się wygodnie spało, podłoże nie będzie powodem do przebudzeń, a tym samym i rodzice będą mogli spokojnie spać. Wybudzeń dzieci w wieku niemowlęcym jest wystarczająco dużo, wic warto zadbać o to, aby nie powodować ich bez potrzeby. Spokojna noc dla dziecka to także spokojna noc dla rodzica, a następnie bardzo udany dzień dla wszystkich domowników.

Zapewnij swojemu dziecku maksimum wygody, a dzięki temu będzie mogło spać komfortowo i głęboko. Stabilne, twarde podłoże to najlepszy element zabezpieczający przed późniejszymi wadami postawy.

Cechy materaca dla niemowlaka – podsumowanie

Powiedzmy sobie jeszcze raz, w skrócie, jakie cechy powinien posiadać właściwy materac dla niemowlaka:

- odpowiednia twardość – materac dla niemowlaka musi być twardy, choć nie za twardy,
- elastyczność – aby mógł dopasowywać się do kształtu ciała,
- stabilność – odpowiednie dopasowanie do łóżeczka,
- wyposażenie w pokrowiec przeciw zabrudzeniom,
- z odpowiednim wypełnieniem,
- bez stref twardości.

Materac dla niemowlaka najlepiej kupić jeszcze przed jego urodzeniem, aby można było bez pośpiechu zastanowić się nad konkretnym modelem. Pamiętaj, że tylko dzięki odpowiedniemu dopasowaniu materaca do rozwijającego się małego organizmu możesz ustrzec dziecko przed ewentualnymi wadami postawy i problemami z poruszaniem się.

Komentarze ()