Jakie kolory do sypialni wybrać?

Kolory do sypialni nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru i nastroją Cię do oddawania się w ramiona Morfeusza czy też do zwykłej poobiedniej drzemki. Wybierz takie, które pasują do Twojej osobowości, Twoich oczekiwań, ale i do oczekiwań Twojego zmęczonego ciężkim dniem ciała. Zainspiruj się tym, co o kolorach mówi psychologia, ale też wykańczanie wnętrz. Zespolenie tych dwóch dziedzin da fantastyczne efekty i powali Cię na kolana.

Kolory do sypialni – wpływ barw na człowieka

Właśnie wprowadzasz się do nowego mieszkania albo do własnego domu? A może chciałbyś po prostu odświeżyć znajome wnętrza i nadać im nowego blasku? Idealnie trafiłeś, bo ten tekst ma za zadanie podpowiedzieć Ci, jak to zrobić. Kolory, jakie wybierzesz do sypialni, będą z Tobą przynajmniej przez kilka lat (chyba że jesteś rodzicem dwulatka, który właśnie odkrył kredki). Zastanów się i wybierz takie połączenia, które pozwolą Ci jak najpełniej wypoczywać.

Kolory współgrają z naszą codziennością, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. To od nich zależy nasze samopoczucie, a nawet niektóre podejmowane przez nas decyzje. Jeśli jeszcze o tym nie wiesz, to w tym momencie… straciłeś wymówkę.

Pierwsza ważna rzecz podczas wykańczania lub odświeżania wnętrz brzmi: zacznij od sypialni. Nie od salonu, w którym przyjmujesz gości, czy od ganku, w którym ich witasz. Najpierw zajrzyj z farbą i wałkiem do swojej alkowy, do której nikt poza Tobą i Twoimi najbliższymi nie ma wstępu. Dlaczego? Bo tam znajduje się Twój cenny odpoczynek! Zadbaj o miejsce, w którym wracasz do sił, dodaj sobie energii w nietypowy sposób – odśwież ściany, nadając im uspokajające i inspirujące kolory.

Dobierz kolory do sypialni tak, żeby Cię wspierały. Pamiętaj również, ze sypialnia to szczególne miejsce pod względem wyboru kolorów. To tu odbywa się proces zwany odpoczynkiem, który odpowiada… za ład na świecie? W pewnym sensie tak. Zacznij od swojego małego pomieszczenia, a dołożysz cegiełkę do rozwoju czegoś fantastycznego – zdrowej i spokojnej cywilizacji.

A jeśli wykańczasz, a nie odświeżasz, to masz większe pole do popisu. Może jakaś ściana z tapetą? A może romantyczny wzorek? Wszystko zależy od tego, w czym Ty sam i ewentualnie Twoja druga połówka czujecie się najlepiej. Na cokolwiek byś się nie zdecydował, jedno jest pewne – wszystko ma swój kolor i to on odegra najważniejszą rolę w Twojej sypialni.

To, jakie kolory do sypialni wybieramy, wpływa na stan, w jakim wstajemy rano lub po popołudniowej drzemce. Kolory wpływają na emocje i na stan naszego organizmu, a zwłaszcza na układ psychiczny. Konkretne barwy wiążą się również z naszymi osobowościami – nie każdy będzie dobrze się czuł na co dzień w białych pomieszczeniach, ale i nie każdy w fiolecie.

Kolory do sypialni – znaczenie barw

kolory do sypialniKolory mają duże znaczenie w naszym odbiorze rzeczywistości i naszym podejściu do codziennych spraw. Zgromadziliśmy dla Ciebie garść informacji o kilku najpopularniejszych kolorach. Sprawdź, czy mają odwzorowanie w realnym życiu. Nam wydaje się, że… jak najbardziej!

- Biel – odpowiada za stworzenie iluzji przestronności, nawet jeśli pomieszczenie jest niewielkie, kojarzy się z czystością, więc sprawdzi się w sypialniach osób, które cenią ład i porządek. Pozwala uspokoić emocje, więc świetnie nadaje się pod relaks. Daje też poczucie świeżości oraz… wielu możliwości, bo przecież na białym można położyć każdy inny kolor!

- Szary – stanowi świetne tło dla innych kolorów, bo trudno go zakwalifikować – nie jest ani zimny, ani ciepły; to coś pomiędzy bielą a czernią, czyli między łagodnością a burzą emocji. Możesz go wykorzystać na przykład na jednej ścianie.

- Niebieski – zimny kolor, który wpływa na ochłodzenie wnętrza. Sprawdzi się u tych osób, które są zimnolubne, bo nawet w upalne dni da poczucie komfortu – przynajmniej psychicznego. Odpowiada za poczucie przestronności i świeżości, ponieważ kojarzy się z powietrzem. Mówi się, że niebieskie wnętrza ułatwiają podejmowanie decyzji – sprawdzi się to także w sypialni, gdzie podejmuje się najważniejszą decyzję dnia: wstać już czy jeszcze nie?

- Żółty – to oczywiście kolor słońca. Rozwesela, więc nie do końca nadaje się do udanego wypoczynku – to kolor pełen energii, a nie ukojenia.

- Brąz – kojarzy się z ciepłem i spokojem. Jest bliski naturze, a ta koi i uspokaja, więc jak najbardziej sprzyja odpoczynkowi. Do sypialni powinien być zastosowany w jasnej wersji. Świetnie sprawdzi się dla osób, które są ciepłolubne.

Od czego zależą kolory do sypialni?

Kolory do sypialni wybiera się, biorąc pod uwagę trzy istotne kwestie:

- wielkość pomieszczenia, możliwości, jasność,

- konieczność relaksu i efektywnego odpoczynku w pomieszczeniu (o tym pisaliśmy powyżej),

- kolory mebli w sypialni.

Zatem startujemy z wyjaśnieniami.

Kolory do sypialni a wielkość pomieszczenia

W zależności od tego, jak duże jest Twoje pomieszczenie, możesz wybierać i mieszać ze sobą więcej lub mniej kolorów, postawić na ulubione ciemne lub koniecznie wybrać te jaśniejsze.

Małe pomieszczenia zdecydowanie lubią jasne kolory. Zwłaszcza jeśli chodzi o sypialnię. Będzie to zapewne pomieszczenie, w którym będziesz nie tylko spał, ale odpoczywał w szerokim tego słowa znaczeniu, czyli np. czytał książkę, oglądał film czy bujał się na fotelu wiszącym i drzemał po obiedzie. Dlatego postaw na jasne kolory do sypialni: beże, różne odcienie bieli, szarości lub jasne brązy. A może przekonasz się do pudrowego różu? Dzięki nim optycznie zwiększysz wnętrze pomieszczenia, co pozwoli Ci lepiej zapanować nad bałaganem (w mniejszym pomieszczeniu wydaje się, że na nic nie ma miejsca). Wchodząc do przestronnego pokoju, będziesz się czuł na miejscu. Na swoim miejscu.

Jakie kolory wybrać do małych sypialni:

- biel,

- beż,

- błękit,

- szarość,

- jasną zieleń,

- pudrowy róż,

- jasny brąz.

A jeśli masz to szczęście, że Twoja sypialnia jest spora, to możesz, a nawet powinieneś do sprawy podejść inaczej. Znaczenie kolorów, co prawda, się nie zmienia, ale możesz nieco pobawić się ich wielością.

Co powiesz na jedną ścianę w kolorze mocnego brązu, który kojarzy się z ciepłem i naturą, a także miękkością i przytulnością, podczas gdy reszta ścian będzie utrzymana w klasycznym beżu? A może inaczej? Ściana z tapetą w mocno czerwone kwiaty połączona z pudrowym różem. Możliwości masz wiele. Istnieje jeszcze opcja połączenia dwóch całkowicie różnych kolorów – ostatnio coraz częściej wybierane jest połączenie różowego i błękitnego w postaci ombré.

Jedno, co trzeba przyznać, to fakt, że w dużej sypialni możesz poszaleć. Dwa kolory do sypialni to ciekawe rozwiązanie, ale trzeba pamiętać, że eksperymenty nie zawsze wychodzą na dobre. Zaplanuj więc dobrze to, co chcesz finalnie otrzymać. Jeśli wybierasz dwa kolory do sypialni (zwłaszcza z dwóch biegunów, np. czerwony i zielony), to kupuj farby u jednego producenta i z jednej palety kolorów. Będą one posiadać te same cechy, a to oznacza, że po prostu nie będą się ze sobą gryzły.

Kolory do sypialni a meble

Oprócz wielkości pomieszczenia należy wziąć pod uwagę także kolory mebli, które już znajdują się w sypialni (to opcja dla tych, którzy odświeżają) lub które dopiero się w niej znajdą (opcja dla wykańczających wnętrza). W pierwszym przypadku trzeba dostosować się do zastanego stanu rzeczy, w drugim – spokojnie możesz planować, planować, planować i stworzyć wersję idealną.

Białe meble (bez względu na to, z jakiego zostały wykonane materiału) pasują do każdego koloru: jasnego, ciemnego, jak również połączenia jednych z drugimi. Biała komoda doskonale będzie się prezentowała na oliwkowej ścianie, jak również na połączeniu granatu i czerwonego (styl marynistyczny). A jeśli chcesz wykorzystać ciemne brązy lub kolor pomarańczowy, białe szafy jak najbardziej się dopasują.

Ciemne meble z kolei wymagają trochę więcej główkowania, bo pasują one najbardziej do naturalnych, delikatnych kolorów: beży, bieli, śmietanki czy też jasnych brązów. Chodzi tutaj o to, aby nie powstała mozaika barw i odcieni, ale raczej stonowane dostosowanie do wyposażenia pokoju.

Kolory do sypialni muszą współgrać z Twoim sposobem na odpoczynek. Skorzystaj z porad dotyczących wpływu barw na człowieka i dobierz kolory tak, by pozytywnie Cię nastrajały, uspokajały i dawały Ci pełen wypoczynek.

Komentarze ()