- 0 polubień
- 501 odwiedzin
Twardość materaca powinna być dobrana do potrzeb naszych sylwetek, każdy z nas bowiem cechuje się inną wagą, innym wzrostem oraz innymi preferencjami. W związku z tym konieczne jest gruntowne zastanowienie się i sprawdzenie dostępnych opcji, aby można było dobrać dla swojej sylwetki to, co najlepsze.
Czym jest twardość materaca?
Pytanie o to, jaka twardość materaca jest odpowiednia, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy z na jest inny. Najkrócej można powiedzieć, że twardość materaca musi być dopasowana do konkretnej osoby. Więcej szczegółów znajduje się w opisie poniżej.
Twardość materaca to prostu wartość, którą należy dostosować do wagi ciała oraz wzrostu, dzięki czemu spanie na materacu będzie się wiązało z przyjmowaniem odpowiedniej pozycji kręgosłupa. To z kolei wpływa na zdrowie całego organizmu oraz na dobre samopoczucie. Jeśli od dłuższego czasu budzisz się niewyspany, zmęczony i z brakiem sił do podejmowania codziennych obowiązków, to sprawdź, czy nie jest to spowodowane źle dobranym materacem. To bardzo ważny aspekt, o który trzeba zadbać, by móc codziennie zdrowo się wysypiać.
Wybierając twardość materaca, bierze się również pod uwagę własne upodobania. Jeśli ktoś nie lubi spać na zbyt twardym materacu, można – troszcząc się jednocześnie o swój kręgosłup – wybrać miększy model. I odwrotnie.
Najlepsza twardość materaca
Najlepsza twardość materaca w zasadzie nie istnieje.
Można wyróżnić kilka typów twardości:
- materace twarde – sprawdzają się zwłaszcza dla osób, które cierpią na bóle kręgosłupa lub jakieś schorzenia kręgosłupa, ponieważ stanowią bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa; poza tym przypadną do gustu tym osobom, które preferują raczej twardsze podłoże; materace twarde oznaczane są za pomocą symboli H2 i H3; jaki wkład materaca sugeruje, że jest to materac twardy? Np. kokos.
- materace średnie, standardowe – można o nich powiedzieć, że nie są ani za twarde, ani za miękkie, takie pomiędzy; odpowiednio podpierają kręgosłup, utrzymując go w prostej pozycji; tutaj również zaliczymy materace o oznaczeniu H2 i H3, które trzeba dobrać odpowiednio do swojego kręgosłupa i do preferencji (H2 jest polecane dla osób o wadze niższej niż 90 kg, natomiast H3 dla osób cięższych niż 100 kg).
- materace miękkie – pozwalają na utrzymanie pionowej pozycji kręgosłupa pod warunkiem, że leżą na nich osoby o dość niskiej wadze; dla osób cięższych mogą stanowić źródło bólu kręgosłupa lub poważniejszych schorzeń.
Scharakteryzujmy szczegółowo, dla jakich osób przewidziane są poszczególne twardości (H1–H4):
- H1 – materac przeznaczony dla osoby o 60 kg,
- H2 – od 50 do 80 kg,
- H3 – od 70 do 110 kg,
- H4 – powyżej 100 kg.
Należy zwrócić uwagę, że granice pomiędzy tymi wskaźnikami nie są jednoznaczne. To naturalne, ponieważ żadna twardość materaca nie jest narzucona dla konkretnej osoby.
Co ciekawe, osobom starszym rekomenduje się nieco miększe materace niż wynikałoby to z ich wagi. Wiąże się to z wiekiem oraz faktem, że im człowiek starszy, tym mocniej odczuwa nacisk. W związku z tym to, co dla trzydziestolatka będzie dość miękkie, dla osoby starszej o tej samej wadze będzie prawdopodobnie za twarde. Należy to wziąć pod uwagę, wybierając materac dla naszych rodziców czy dziadków.
Twardość materaca dla pary
Jeśli chodzi o łóżka dwuosobowe, można dobrać do nich materace o jednej twardości (wówczas trzeba pójść na kompromis, biorąc pod uwagę oczekiwania jednej i drugiej strony). Można też decydować się na dwa pojedyncze materace o różnych twardościach (szczególnie polecane dla tych osób, u których waga znacząco się różni), które można połączyć jednym materacem nawierzchniowym, tzw. toperem. Można też wybrać jeden materac o dwóch stopniach twardości, dostosowując je do każdej osoby osobno. Poniżej pokrótce opisujemy każdy ze sposobów:
- dwa mniejsze materace o różnej twardości – twardość dobrana pod każdą z osób pozwala zapewnić sobie wysoki komfort spania; jest to bezpieczne rozwiązanie dla obu sylwetek; są też inne plusy takiej decyzji: mniejszy materac łatwiej wnieść do mieszkania, łatwiej też przebierać na nim prześcieradło; bez obaw – pomiędzy materacami nie pojawi się przepaść, ponieważ można je połączyć za pomocą materaca nawierzchniowego, który uczyni z nich jeden, ale ciągle o dwóch twardościach; trzeba zadbać o to, by materace były tej samej wysokości, aby można było je bez problemu połączyć,
- materac podwójny z dwoma stopniami twardości – wiadomo, że jeden materac jest najbardziej pożądanym produktem na łóżko dwuosobowe, dlatego i w takim modelu możliwe jest dobre dopasowanie; dwa stopnie twardości obejmują zwykle twardość H2 i H3 (odpowiednio dla jednej i drugiej połowy), w takim przypadku nie będzie możliwe zamienianie się stronami łóżka, np. gdy trzeba wstać w nocy do dziecka.
Jak dobrać twardość materaca?
Twardość materaca należy dobrać do swojej sylwetki. Większość z nas wybiera spośród materaców o twardości H2/H3 ze względu na ich uniwersalność. Po prostu statystyczna waga w społeczeństwie mieści się w przedziale zaproponowanym pod modele o twardości H2 i H3.
Pamiętaj, że zbyt miękki materac może powodować, że będziesz się zapadał podczas snu. To nie tylko niewygodne, ale przede wszystkim niebezpieczne dla kręgosłupa. Kręgosłup będzie źle podparty, a to skończy się w najlepszym przypadku bólem pleców każdego ranka. W najgorszym natomiast może wpłynąć na odkształcenie się kręgosłupa.
Z kolei zbyt twardy materac spowoduje, że kręgosłup będzie ułożony w nienaturalnej pozycji, będzie zbyt wyprostowany. To spowoduje cierpnięcie kończyn i ucisk naczyń krwionośnych. Sen na takim materacu na pewno nie będzie należał do wygodnych i po jakimś czasie stanie się wręcz udręką.
Dlatego dobierając materac dla siebie, należy go wypróbować. Na pierwszy rzut będzie to pewnie wypróbowanie go w sklepie, ale trzeba pamiętać, że nie jest to najlepsza i dająca jasną odpowiedź opcja. Materac dostosowuje się do kształtu ciała przez jakiś czas, a śpiąca na nim osoba musi się nauczyć na nim spać, akceptując nowe podłoże. Nie jest to łatwe i nie następuje z dnia na dzień, jeśli do tej pory spało się na czymś zupełnie innym. W związku z tym trzeba sobie dać trochę czasu i pozwolić plecom oraz całej sylwetce przyzwyczaić do nowej sytuacji. Zwykle w ciągu 30 dni można już jednoznacznie stwierdzić, czy dobrana twardość materaca jest dobra dla naszej sylwetki. Wielu producentów wychodzi naprzeciw klientom, pozwalając testować produkt przez dłuższy czas. Jeśli po okresie testowym okaże się, że wybrana twardość nam nie odpowiada, materac można oddać lub wymienić.
Źle dobrana twardość materaca
Źle dobrana twardość materaca może się negatywnie odbić na naszym zdrowiu. Pamiętaj, że to, jaki materac jest na pierwszy rzut oka albo przy pierwszym kontakcie, nie jest najistotniejsze. Ważne jest to, jak się sprawuje przed dłuższy czas (wspomniane wyżej 30 dni). Od twardości materaca zależy nasz komfort snu i zdrowie całego ciała. To z kolei przekłada się na efektywność naszych działań w ciągu dnia.
Skutki źle dobranego materaca mogą być następujące:
- silny bólu na różnych odcinkach kręgosłupa, w barkach i biodrach, a także bóle kończyn,
- spięte mięśnie karku i pleców,
- częste zmiany pozycji podczas snu,
- nieodpowiedni przepływ krwi,
- nieodpowiednia linia kręgosłupa,
- brak energii, znużenie, zmęczenie, wyczerpanie,
- trwałe wady kręgosłupa,
- brak koncentracji,
- bóle głowy i nóg,
- drętwienie palców u stóp,
- problemy z zaśnięciem,
- uaktywnienie alergii.
Pamiętaj, że spanie na starym wysłużonym materacu, mimo że po zakupie był idealnie dopasowany do sylwetki, nie jest dobre. Materac z wgłębieniami, który nie zapewnia dobrego podparcia dla kręgosłupa, przyniesie sporo niekorzystnych efektów dla zdrowia.
Jaka twardość materaca będzie najlepsza dla Ciebie? Taka, dzięki której będziesz się dobrze czuł we własnym łóżku. Musisz sprawdzić wiele materaców, zanim dobierzesz ten najodpowiedniejszy. Nie bój się testować i sprawdzać. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się odpowiednie, niekoniecznie takie jest, zatem wybierz powoli i mądrze.