- 0 polubień
- 548 odwiedzin
Pokrowce na materace są niezbędnymi elementami na każdym łóżku. Dzięki nim zadbasz o higieniczną czystość oraz zapewnisz sobie wygodny sen każdego dnia. Sprawdź, na jakie cechy trzeba zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu. Podpowiadamy, co jest ważne podczas wyboru pokrowca na materac.
Niezbędny pokrowiec na materac
Łóżko jest najważniejszym meblem w domu. Ale samo łóżko to nie wszystko – trzeba pamiętać o jego poszczególnych elementach, od których zależy jakość spania i żywotność materaca. Chodzi oczywiście o materac i znajdujący się na nim pokrowiec. Żeby materac mógł posłużyć jak najdłużej, potrzeba go odpowiednio zabezpieczyć przed wszystkim, co mogłoby go zniszczyć w mniejszym lub większym stopniu. Pokrowiec na materac ma bardzo dużo zalet – przede wszystkim chroni przed zanieczyszczeniami, jakie mogłyby się pojawić podczas użytkowania.
Dobry pokrowiec na materac pozwala zachować czystość materaca. To jedna z jego największych zalet, ale nie jedyna. Pokrowce na materace pozwalają także na bardziej komfortowy sen, ponieważ są miękkie i przyjemne w dotyku. Rynek oferuje przeróżne pokrowce na materace, a każde odznaczają się dodatkowymi cechami, np. są antybakteryjne, przeciwpotne czy termostatyczne. Dlatego też zanim wybierzesz odpowiedni pokrowiec dla siebie, zastanów się, na jakich funkcjach zależy Ci najbardziej.
Rodzaje pokrowców na materace
Pokrowce na materace dostępne są w przeróżnych wariantach, biorąc pod uwagę ich właściwości. Można je podzielić następująco:
- pokrowiec na materac o właściwościach antybakteryjnych – ten rodzaj stanowi doskonałe zabezpieczenie przed pojawiającymi się bakteriami, chroni przed ich rozwojem, eliminując pojawiające się podczas użytkowania drobnoustroje; zabezpieczony w ten sposób materac przez dłuższy czas pozostaje czysty i świeży, a przy tym bezpieczny dla zdrowia,
- pokrowiec na materac o właściwościach przeciwpotnych – podczas snu nasze ciała się pocą, a pokrowiec ma za zadanie kontrolowanie poziomu wilgoci, dobry pokrowiec rozprowadza wilgoć po powierzchni całego materaca, dzięki czemu ogranicza pocenie się; ma to bezpośredni wpływ na ograniczenie ilości i rozwoju bakterii,
- pokrowiec na materac termostatyczny – czyli taki, który reguluje temperaturę; jest to bardzo pomocne zwłaszcza podczas lata i zimy, kiedy to pokrowiec na materac potrafi albo dać większe ciepło, albo ograniczyć temperaturę; ważną informacją na ich temat jest fakt, że powstają ze specjalistycznych włókien wykorzystywanych podczas produkcji kombinezonów kosmicznych NASA – stąd pewność, że to profesjonalne rozwiązanie,
- pokrowiec na materac relaksujący – to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które potrzebują odstresowania po trudnym dniu; taki pokrowiec cechuje się właściwościami antystresowymi, relaksującymi, oznacza to, że posiada specjalną delikatną powłokę uprzyjemniającą odpoczynek; oprócz tego posiada również zabezpieczenia przed rozwojem bakterii i drobnoustrojów i takie ograniczające wilgoć; dla tych, którym szczególnie zależy na komforcie, pokrowce na materace są dodatkowo nasączone olejkami eterycznymi, które dodają komfortu poprzez wpływ na węch i ułatwianie oddychania,
- pokrowiec na materac antyalergiczny – to jedna z najbardziej popularnych opcji, klientom szczególnie zależy na tym, by materace, na których śpią, nie powodowały alergii; ze względu na to, że w materacach lubią gromadzić się bakterie, trzeba podjąć kroki w celu zmniejszenia podatności na ich rozwój; bakterie i roztocza często powodują alergie, w związku z czym spanie ma materacu mogłoby powodować dyskomfort lub nawet niebezpieczeństwo dla zdrowia.
Jeśli zależy Ci na kilku opcjach jednocześnie, możliwe jest kupienie pokrowców, które łączą ze sobą kilka właściwości. W ten sposób możesz stworzyć sobie najbardziej komfortowe i bezpieczne miejsce do spania.
Pokrowce na materace z naturalnych materiałów
Pokrowce na materace najczęściej produkuje się ze sztucznych materiałów: poliestru, poliamidu, bawełny, tencelu, lyocellu, wiskozy.
Ale wykorzystanie naturalnych materiałów do produkcji pokrowca na materac to coraz częściej wykorzystywany pomysł producentów. Dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów pokrowce są nie tylko bezpieczne dla ciała i zdrowia, ale także dużo przyjemniej się z nich korzysta.
Jedną z wykorzystywanych substancji jest aloes. Ma on przede wszystkim wpływ na skórę, cechując się działaniem łagodzącym, kojącym. Odżywia skórę, przy okazji wpływając na jej piękny wygląd. Oprócz tego wspomaga krążenie krwi i działa bakteriobójczo. Pokrowiec na materac z dodatkiem aloesu ma działanie regenerujące, zatem odpowiada za dużo przyjemniejszy sen.
Innym często wykorzystywanym naturalnym materiałem jest włókno bambusa. To roślina bardzo przyjazna dla środowiska, a także dla skóry. Cechuje się antybakteryjnością, dzięki czemu ogranicza rozwój bakterii i pleśni na powierzchni materaca. Poza tym włókno bambusa jest miękkie w dotyku, zatem wpływa na większą przyjemność podczas odpoczynku.
Jeśli chodzi o wykorzystywanie olejków eterycznych (o czym wspominaliśmy powyżej), to jednym z najczęściej wybieranych jest zapach lawendowy. Lawenda wykorzystana w pokrowcu odpowiada za relaks i łagodzenie bólów mięśniowych. Wspomaga zasypianie i pomaga w walce z bezsennością. Z kolei eukaliptus ma właściwości antyseptyczne, wspomaga oddychanie, a nawet odstrasza komary, co jest szczególnie ważne latem.
Na jakie cechy pokrowca na materac zwrócić uwagę?
Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego pokrowca na materac, dowiedz się, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę:
- oddychalność – pokrowiec musi posiadać dobrą wentylację, aby zapewniać wygodę podczas snu oraz umożliwiać przepływ powietrza,
- wytrzymałość – im większa wytrzymałość, tym dłużej pokrowiec na materac posłuży,
- materiał wykonania – do wyboru masz pokrowce bawełniane, satynowe, wełniane, żakardowe oraz jedwabne; dobrze, aby tkanina była nieprzemakalna, aby dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią,
- sposób zakładania – pokrowiec na materac powinien być zdejmowany, to najważniejsza cecha, ponieważ umożliwia pranie, najlepiej sprawdzą się pokrowce na materace na zamek, ponieważ łatwo się je zdejmuje i zakłada,
- sposób prania – sprawdź, w jakiej temperaturze możesz prać pokrowiec i czy zadana temperatura będzie w stanie usunąć ewentualne zanieczyszczenia; najczęściej zaleca się pranie w temperaturze 60 stopni, co pozwoli usunąć wszystkie bakterie.
Niektóre pokrowce na materace dodatkowo posiadają wszytą piankę termoelastyczną. Dzięki niej materac jest w stanie lepiej dopasować się do kształtu ciała użytkownika, zapewniając jeszcze bardziej komfortowy sen.
Pokrowiec na materac – pranie
Pranie materaca jest konieczne, aby zapewnić mu długoletnią żywotność. Pranie powinno się odbywać według instrukcji pozostawionej przez producenta na metce.
Zaleca się pranie pokrowców dwa razy do roku, aby systematycznie usuwać zabrudzenia, ewentualne bakterie i dopuszczać do zmniejszenia jego funkcjonalności. Nie dotyczy to oczywiście zabrudzeń, które muszą być usunięte natychmiast, np. wylana herbata powinna być natychmiast usunięta, a materac wyczyszczony i wysuszony, sierść zwierząt również należy zebrać od razu i nie dopuścić do rozwoju dodatkowych bakterii.
Możesz również wykorzystać pranie parowe, które jest dużo wygodniejsze niż tradycyjne. Nie musisz zdejmować pokrowca z materaca, aby go dokładnie wyczyścić. W przypadku materaców pikowanych nie zaleca się prania w temperaturze 60 stopni i wirowania, ponieważ mogłyby one się odkształcić i stracić swoje właściwości.
Pokrowiec na materac jest niezbędnym dodatkiem do łóżka i materaca, aby można było wypoczywać w pełni komfortowo i bezpiecznie. Dzięki dobraniu odpowiedniego materaca możesz spać w czystości, nie martwiąc się o ewentualny rozwój bakterii. Wybierz samodzielnie model pokrowca tak, aby dostosować go do swoich potrzeb. Przeanalizuj jego możliwości pod kątem naszych wskazówek, dzięki czemu zapewnisz sobie wygodę podczas jego użytkowania. Może cenisz przyjemny zapach? Pokrowce z dodatkiem olejków eterycznych będą jak znalazł.