Twardość materaca – sprawdź, jaka skala twardości jest najlepsza dla Twojego kręgosłupa

Twardość materaca to temat szeroki. Czym charakteryzują się poszczególne twardości? Którą wybrać dla siebie? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. Twardość materaca musisz dobrać do własnych potrzeb. Producenci wychodzą naprzeciw także tym, którzy śpią we dwoje.

Co to jest twardość materaca?

Materac – „im twardszy, tym lepszy” zwykło się mówić. Nie jest to do końca prawda, choć twardość w materacu wcale nie jest wykluczana przez znawców tematu. Twardość materaca należy dobrać do własnych preferencji, ale też do stanu swojego zdrowia, wagi i wzrostu. Ważne jest również to, czy na łóżku śpi jedna, czy dwie osoby.

Skala twardości materaca oznaczana jest za pomocą czterech symboli: H1, H2, H3 i H4. Oznaczają one poszczególne stopnie od najmiększego po najtwardszy. Niektórzy producenci oznaczają twardość pięcioma stopniami dla uszczegółowienia. Zanim dobierzesz konkretny model dla siebie, pamiętaj, że odczucie twardości materaca jest dość subiektywne. Każdy z nas ma inne oczekiwania, przyzwyczajenia. Dla jednego twardy jest tym, czym dla innego lekko twardy.

Rodzaje twardości materaca – opis

twardość materaca Korzystając z pogłębionej skali twardości materaca, prezentujemy poniżej oznaczenia i ich wytłumaczenie:

H1 – materace bardzo miękkie, polecane dla niemowląt i dzieci; zalecane dla osób o wadze do 60 kg; taki produkt jest przeznaczony dla osób, które lubią miękkie materace (i na które miękkość nie wpłynie negatywnie); jeśli ważysz więcej niż 60 kg i lubisz miękkie materace, to ta opcja nie jest dla Ciebie; niewłaściwie użytkowany materac o twardości H1 szybciej się zapadnie, a przez to nie będzie zdatny do użytku,

H2 – materace średnio miękkie; od 50 do 80 kg; ta twardość materaca jest najczęściej wybierana przez klientów; to idealne wyważenie pomiędzy miękkością a twardością; świetnie sprawdzi się do łoża małżeńskiego, zwłaszcza jeśli jedno z Was lubi spać na twardym, a drugie na miękkim podłożu; pamiętaj, że jeśli lubisz dość twarde podłoże, a ważysz więcej niż 80 kg, taki materac będzie dla Ciebie za miękki,

H3 – materace średnio twarde, od 70 do 110 kg, zapewniają dobre podparcie dla wszystkich odcinków kręgosłupa, a także komfortowy sen dla osób z podanego przedziału wagowego, które lubią twardość; jest odpowiedzią na potrzeby tych, którzy lubią spać na brzuchu, ponieważ odpowiednio wesprze ciało, nie pozwalając na zapadanie się,

H4 – określane jako twarde; powyżej 100 kg; wnętrze takiego materaca jest tak stworzone, aby mogło równomiernie podpierać kręgosłup tam, gdzie to niezbędne i udzielać miękkości również tam, gdzie potrzeba; jeśli jesteś lżejszy, materac H4 będzie dla Ciebie zdecydowanie za twardy i spowoduje, że w nocy będziesz się przekręcać z boku na bok,

H5 – materace bardzo twarde, są przeznaczone dla tych osób, które lubią bardzo sztywne podłoże; zalecana waga to powyżej 100 kg.

Zwróć uwagę na to, że oznaczenia te nie zawierają wyraźnych granic. To dlatego, że każdy z nas musi je dostosować do własnych preferencji i oczekiwań kręgosłupa.

Dobrze dobrana twardość materaca da dużo korzyści Twojemu organizmowi. Przede wszystkim będziesz dobrze się wysypiał. Pójście spać będzie wiązało się z samymi przyjemnymi odczuciami, podobnie jak wstawanie. Już nie będziesz narzekał na bóle pleców, nóg i rąk, ponieważ podczas snu Twój kręgosłup będzie odpowiednio odpoczywał. Nie tylko rodzaj materaca, jego rozmiar, ale także twardość ma znaczenie. Od niej zależy, jak bardzo poszczególne punkty Twojego ciała będą naciskane. Im więcej czasu poświęcisz na szukanie, tym lepszych efektów możesz się spodziewać po zakupie.

Z dobrym materacem zapewnisz sobie dużo energii na każdy dzień pracy, a także lepsze samopoczucie. Sen to przecież jedna z najważniejszych i najbardziej niezbędnych czynności w ciągu życia.

Która twardość materaca jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda z nich odnosi się do konkretnego przypadku, konkretnej wagi, a także konkretnych preferencji. Twardość materaca trzeba też dostosować do wzrostu oraz do ewentualnych dolegliwości. Do tego dochodzą jeszcze materiały, z których materac jest zrobiony, a więc pianka, lateks, sprężyny itd.

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że każdy z nas ma niestandardowe wymiary (wzrost, wagę itd.) i dlatego dla każdego powinny być przygotowane osobne produkty dopasowane do indywidualnych potrzeb. To oczywiście nierealne marzenia, dlatego trzeba korzystać z tego, co jest proponowane przez producentów. Ale, rzecz jasna, korzystać mądrze.

Dobranie twardości materaca dla jednej osoby jest o tyle proste, że sam podejmujesz decyzję. W przypadku łóżka podwójnego sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Do łoża małżeńskiego można dobrać albo dwa różne materace o różnej twardości i nałożyć na nie specjalną nakładkę w celu połączenia. Można też wybrać materac-kompromis, czyli coś pomiędzy oczekiwaniami Twoimi i drugiej osoby. Jest jeszcze jedna opcja: jeden materac o dwóch stopniach twardości. Jedna jego połowa jest dostosowana do potrzeb jednej osoby, druga – do drugiej. I w ten sposób każde z małżonków jest zadowolone. A przede wszystkim zadowolone są ich kręgosłupy.

Źle dobrana twardość materaca

Na pewno zdarzyło Ci się spać kiedyś poza domem, na czyimś łóżku albo w hotelu. I jak się spało? Lepiej, gorzej? Nawet jeśli dobrze, to pewnie po powrocie do domu z utęsknieniem wróciłeś do własnego łóżka. To dlatego, że nasz kręgosłup przyzwyczaja się do miejsc, w których stale odpoczywa.  

Twardość materaca musi być bezwzględnie prawidłowo dobrana do konkretnego użytkownika. Najlepiej jest skonsultować się ze specjalistami w tym zakresie, którzy pomogą zdecydować, który model będzie odpowiedni.

Pamiętaj, że z powodu przyzwyczajeń testowanie materaca w sklepie stacjonarnym nie da od razu dobrej odpowiedzi. Ponieważ Twoje ciało, a zwłaszcza kręgosłup, jest przyzwyczajone do spania na konkretnym podłożu (nieważne, czy to kanapa, wersalka, czy inny materac), kiedy położysz się na nowym materacu, nie od razu poczujesz komfort. Być może nawet wyda Ci się, że to, do czego jesteś przyzwyczajony, jest dużo lepsze. Albo w drugą stronę – poczujesz natychmiastowy komfort ze względu na zupełną różnicę pomiędzy Twoją własnością a sklepowym produktem. Ten pierwszy moment jest nieco zdradliwy, ponieważ wydaje się, że materac idealnie do Ciebie pasuje. Nie daj się zwieść, ponieważ to tylko pierwsze wrażenie.

Nie bez powodu sklepy internetowe (i niektóre stacjonarne) dają możliwość wypróbowania materaca przez 30 dni. Jeśli w tym czasie stwierdzisz, że Twój kręgosłup się przyzwyczaił, a sam czujesz się lepiej, kiedy rano wstajesz, to prawdopodobnie trafiłeś w dziesiątkę. Jeśli jednak w ciągu miesiąca nie poczujesz żadnego pozytywnego wpływu, albo wręcz odwrotnie – materac okaże się negatywnie wpływać na odpoczynek – powinieneś z niego zrezygnować i szukać dalej. Pamiętaj, że w pierwszym miesiącu użytkowania Twoje ciało przyzwyczaja się do nowego podłoża.

Skutki nieodpowiedniej twardości materaca

Źle dobrana twardość materaca może dawać następujące skutki:

- nienaturalne wygięcie kręgosłupa podczas snu,
- jednostronne ściśnięcie przestrzeni między dyskami kręgosłupa,
- uciskanie naczyń krwionośnych, utrudnianie przepływu krwi,
- nacisk na stawy i mięśnie,
- zła wentylacja materaca wpływająca na gromadzenie się kurzu i roztoczy,

a co za tym idzie:

- drętwienie palców stóp i dłoni,
- trwałe skrzywienie kręgosłupa,
- problemy ze snem,
- bóle głowy, nóg,
- bóle mięśni, stawów,
- problem z zaśnięciem i znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania,
- nasilenie objawów alergii,
- problemy z krążeniem,
- brak koncentracji,
- chroniczne zmęczenie, a nawet złość.



Pamiętaj, na materacu spędzasz ok. 1/3 swojego życia! To mnóstwo czasu. Bardzo ważne jest, aby zadbać o kręgosłup na tyle, na ile jest to możliwe. Dobranie odpowiedniej twardości materaca to zadanie kluczowe, które pozwoli właściwie się wysypiać, a rano budzić się wypoczętym. Z kolei źle dobrana twardość przyniesie zamiast zadowolenia ból, a w konsekwencji może doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa.

Komentarze ()