W jaki sposób materac wpływa na zdrowy sen dziecka?

Zdrowy sen dziecka to ważny element jego prawidłowego rozwoju. Dając mu dobry materac, masz pewność, że się wysypia i że jego kręgosłup jest bezpieczny. Zobacz, dlaczego dobrze dobrany materac jest tak ważny dla zdrowia dziecka.

Zdrowy sen dziecka a materac

Dziecko to największy skarb rodziców. Wszyscy rodzice zatem pragną zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start w przyszłość, a zacząć należy już od pierwszych dni jego życia. Ważne jest nie tylko odpowiednie odżywianie czy środki higieniczne zapewniające komfort, ale też to, na czym dziecko śpi. O ile dietę można zmienić, a środki higieniczne zastąpić innymi, o tyle to, jak materac wpłynie na postawę malucha w przyszłości, jest niezmienne. Dlatego od samego początku warto zadbać o tę delikatną sferę i kupić materac na sen dziecka, który odpowiednio wpłynie na jego sylwetkę. To wbrew pozorom bardzo ważna sprawa.

Dziecko w pierwszym okresie swojego życia często się budzi, ale jest to zjawisko całkowicie normalne. Maluch budzi się z wielu powodów: jest głodne, spragnione przytulenia, może się bać – powodów jest niezliczona ilość i nie da się wszystkich przewidzieć. Mimo że rodzic dwoi się i troi, żeby odgadnąć przyczynę nocnego (albo i dziennego) budzenia się, często nie jest w stanie nic zrobić. Dla tych, którym natomiast bardzo zależy na tym, by ich dziecko nie budziło się z powodu niewygody, mamy rozwiązanie. Zdrowy sen dziecka zależy w dużej mierze od materaca, zatem dobranie go pod konkretną małą sylwetkę będzie najlepszym wsparciem jego rozwoju. Najważniejsza jest jakość – jakość materaca na sen dziecka bezpośrednio wpłynie na komfort snu, spokój rodziców oraz bezpieczeństwo dziecka. Zapewni mu też dobry start w dorosłe życie.

Wybór materaca dla dziecka nie jest łatwy, ponieważ rynkowa oferta obejmuje naprawdę dużo produktów. Jak wybrać najlepszy, kiedy tak wiele jest propozycji? Warto skorzystać z porad specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak powinno się dobierać materace. Dzięki temu od samego początku można uniknąć błędu i zadbać o zdrowy sen swojego maluszka.

Materac na sen dziecka – dlaczego sen jest ważny?

materac dla dzieckaKomfortowy sen wpływa na jakość życia. Tak samo w przypadku dorosłych, jak i dzieci. W przypadku tych drugich jest to o tyle ważne, że wspomaga odpowiedni rozwój i wzrost. Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Mówi się, że najwięcej snu potrzebują małe dzieci (od 16 do 18 godzin). Faktycznie, to prawda, że małe dzieci śpią więcej niż przedszkolaki (ok. 12 godzin) czy nawet nastolatki (9–10 godzin), trzeba się jednak liczyć z tym, że nie będzie to sen regularny i taki, jak dorośli go zaplanują.

Dlaczego sen jest tak ważny? Jakie pozytywne właściwości snu i jego wpływ na organizm można wymienić? Według naukowców brak snu albo brak wystarczającej ilości snu niesie bardzo negatywne skutki, powodując pewnego rodzaju spustoszenie w naszych organizmach. Prawidłowy sen niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów. Wpływa na odpowiednią regenerację organizmu, dzięki czemu dzieci mają siłę, by aktywnie spędzać dni. Prawidłowa higiena snu ma również wpływ na obniżenie ryzyka otyłości w przyszłości. To wreszcie podczas snu łatwiej wyjść z choroby, infekcji czy innych tego typu niedogodności.

I właśnie dlatego tak ważne jest zadbanie o materac dla dziecka na każdym etapie jego rozwoju: zarówno zaraz po porodzie, jak i w okresie niemowlęcym oraz w późniejszym wieku. I tak aż do osiemnastki – a dobre nawyki na pewno będą mieć przełożenie na dorosłe życie. Dziecko przez całe dotychczasowe życie śpiące na wygodnym, dopasowanym do jego sylwetki materacu, taki sam dobry materac wybierze także samodzielnie – po prostu złej jakości materac będzie dla niego niewygodny.

Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

Jest wiele mitów związanych ze snem dzieci. Zdając sobie z nich sprawę, można bez problemu zrezygnować z niebezpiecznych dla dziecka zwyczajów. Jakie mity na temat spania pokutują w społeczeństwie?

- Po zakończeniu 6. miesiąca życia dziecko powinno przesypiać całe noce. Bzdura. Dziecko nawet do 2. (albo i więcej) roku życia może budzić się w nocy, nie ma w tym niczego dziwnego i nie trzeba z tym walczyć.

- Dzieci nie powinny spać z rodzicami – o ile w kwestiach psychologicznych nie ma żadnych zakazów, o tyle problem może się pojawić, kiedy materac dla dorosłych nie jest dostosowany do małego ciałka.

- Dziecko musi mieć miękki materac – zdecydowanie bzdura. Im miększy materac ma dziecko, tym większe zagrożenie dla jego rozwoju i dla stanu kręgosłupa; materac powinien być dostosowany do ciężaru ciała i tylko lekko się uginać.

To tylko niektóre z nich. Skupmy się na tym ostatnim przykładzie. Materac musi być dobrany do sylwetki dziecka, by kręgosłup mógł się prawidłowo rozwijać.

Nie powinien być za twardy, bo dziecku będzie się niewygodnie leżało. Będzie nienaturalnie wygięte, a to wpłynie na kształt kręgosłupa. Za miękki materac również nie jest dobrą opcją, ponieważ maluch będzie się w niego zapadał, a to z kolei spowoduje wyginanie się kręgosłupa w łuk.

Im starsze dziecko, tym twardszy może mieć materac, ponieważ ma większą masę ciała.

Jaki powinien być odpowiedni materac na sen dziecka?

Odpowiedni materac na sen dziecka powinien mieć następujące cechy:

- powinien być nowy,

- powinien odpowiednio podpierać rozwijający się kręgosłup,

- musi być łatwy do utrzymania w czystości (najlepiej sprawdzi się model ze zdejmowanym pokrowcem, który można włożyć do pralki),

- twardość materaca powinna być dostosowana do ciałka malucha (najlepiej, by lekko się uginał pod dzieckiem),

- materac co najmniej 20 cm dłuższy od długości ciała użytkownika.

Jaki materac dla dzieci w różnych wieku?

- dla 2-latka – powinien być antyalergiczny, antybakteryjny; sprawdzi się materac piankowy z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej, ponieważ najlepiej dopasowuje się do sylwetki użytkownika,

- dla 5-latka – najczęściej wybiera się rozmiar 140×70 cm; najlepszy będzie materac antyalergiczny i ze strefami twardości,

- dla 10-latka – powinna wystarczy pierwsza twardość H1; sprawdzi się materac piankowy lub kieszeniowy.

Stary materac na sen dziecka

Pewnie nikt się nie zdziwi, kiedy za chwilę napiszemy, że stary materac nie jest dobrym rozwiązaniem dla nikogo – ani dla dziecka, ani dla dorosłego. Niby wszyscy o tym wiemy, ale rzeczywistość pokazuje, że podejmujemy różne decyzje. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ zapewne zależy nam na oszczędności, warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wysłużony materac może wpływać na nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu, a jeśli taka sytuacja jest permanentna, to może prowadzić nawet do stałych odkształceń kręgosłupa.

Dlatego nawet w przypadku najmniejszych dzieci nie zaleca się dziedziczenia materaca po starszym rodzeństwie. Taki materac, nawet najlepszej jakości, może już posiadać wgłębienia, a tym samym nowy użytkownik będzie musiał dostosować się do kształtu materaca. Nie wpłynie to dobrze na jego rozwój, ponieważ z założenia to materac ma się dostosować do sylwetki użytkownika, a nie odwrotnie. Wysłużony nie będzie stanowił solidnego podparcia dla kręgosłupa, w związku z tym może on wygiąć się w nienaturalny sposób.

Warto też pamiętać, że nawet wyprany materac nie musi być czysty. Użytkowany przez kilka lat może nosić w sobie niewidoczne gołym okiem zabrudzenia i bakterie.

A jeśli to wszystko nadal nie jest wystarczającym argumentem, przejdźmy do… wyobraźni. Wyobraź sobie zatem, że Twoje małe dziecko spędza w łóżeczku ok. 20 godzin dziennie. Cały czas musi się zmagać z niewygodą, ponieważ materac nie odpowiada na jego potrzeby. To musi być dla niego trudne.

Podobnie rzecz ma się w przypadku starszych dzieci. Te w wieku szkolnym potrzebują solidnego wypoczynku, ponieważ każdego dnia w szkole muszą wykazywać się energią. Materac dobrany do ich potrzeb, odpowiadający na kształt sylwetki i dostosowujący się do ciężaru ciała i na pewno nie wysłużony przyczyni się do osiągania przez nie sukcesów w szkole.


Dobrze dobrany materac będzie w stanie zadbać o prawidłowy rozwój dziecka. Dzięki niemu dziecko będzie wyspane, a rodzic zadowolony, że daje swojemu dziecku to, co najlepsze.

Komentarze ()