Materac sprężynowy kieszeniowy – jaki wybrać?

Materac sprężynowy kieszeniowy to jedno z tradycyjnych rozwiązań, które często stosujemy w naszych domach. Warto rozeznać, jakie są jego wady i zalety.

Materac sprężynowy kieszeniowy to klasyczne rozwiązanie, które zawiera w sobie jednocześnie nutę nowoczesności. Nie ma lepszego materaca sprężynowego niż ten kieszeniowy. Zostały tu zastosowane najnowocześniejsze elementy i udogodnienia, m.in. podział na siedem stref twardości. Dzięki temu otrzymujesz produkt, który na pewno będzie stanowił dobrą podporę dla kręgosłupa podczas snu i nie będzie wymagał ogromnego nakładu finansowego z Twojej strony. O tym wszystkim poniżej.

Historia materaca kieszeniowego

Materac kieszeniowy to ulepszona wersja materaca sprężynowego, który zaczął pojawiać się w domach pod koniec XIX w. Od tego czasu coś musiało drgnąć w technologii, dzięki czemu możliwe jest dzisiaj spanie na najbardziej wygodnych materacach, jakie tylko można sobie wymarzyć.

Pierwsze sprężyny były montowane tak, że zaczepiano je ze sobą. Dopiero później wprowadzono sprężyny bonellowe, czyli przymocowane do specjalnej bazy. Do dzisiaj są one stosowane w materacach, niestety, nie są zbyt wygodne. Pokłosiem tych rozwiązań jest dzisiejsza sprężyna kieszeniowa, o której nieco więcej poniżej.

Materac kieszeniowy – jak jest zbudowany?

materac sprężynowyMaterace sprężynowe to klasyczne rozwiązanie, które polega na wykorzystaniu sprężyn do utwardzenia materaca i zapewniania mu elastyczności. Były one jednym z najczęściej stosowanych sposobów kilka dekad temu i do dziś są używane i cenione przez wielu użytkowników. Jednak jako że jest to starszy typ materaca, nie wszyscy użytkownicy decydują się na niego, woląc wybrać unowocześnione rozwiązanie. W związku z tym powstały bardziej nowoczesne wersje tego tradycyjnego rozwiązania, czyli materac kieszeniowy. Zastosowana w nich technologia eliminuje wady, którymi charakteryzują się zwykłe materace sprężynowe, mimo że to właśnie sprężyny są głównym zastosowanym w nich elementem.

Materac sprężynowy kieszeniowy składa się ze sprężyn, a każda znajduje się w osobnej kieszeni. Dzięki temu mogą one pracować niezależnie od siebie i dawać lepsze efekty, podczas gdy Ty leżysz na materacu. Sprężyny działające indywidualnie dopasowują się do fragmentu ciała, pod którym się znajdują. Dzięki temu każda część ciała jest właściwie podparta i nie ma efektu zapadania się.

Takie rozwiązanie sprawdza się, kiedy mamy do czynienia z materacem dwuosobowym. Spanie dwóch osób na jednym materacu może powodować właśnie zapadanie się. Często też wyraźnie czuje się, kiedy ta druga osoba zmienia pozycję. Dzięki temu, że każda sprężyna materaca kieszeniowego działa osobno, podczas gdy część z nich się ugina, reszta pozostaje na swoim miejscu.

To nie wszystko. Dzięki temu, że każda ze sprężyn pracuje osobno, jest mniejsze prawdopodobieństwo wczesnego zużycia materaca. Jeśli jedna ze sprężyn nich się zniszczy, nie pociąga za sobą drugiej, zatem nie trzeba naprawiać całego materaca. To duże udogodnienie i w porównaniu z dawnymi sprężynowymi materacami dużo lepiej się prezentuje.

Dla kogo materac kieszeniowy?

Nie da się ukryć, że materac kieszeniowy to jeden z tańszych rozwiązań na rynku. Mimo że posiada nowoczesne rozwiązania, różni się od najczęściej wybieranych dzisiaj materaców piankowych.

Tak więc materac kieszeniowy sprężynowy to dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą lub nie mogą wydać na materac sporej ilości pieniędzy. Zwolennicy sprężyn na pewno będą zadowoleni, ponieważ taki materac da im wszystkie zalety, jakich wymagają. Zapewni wygodny sen, stanowiąc dobre podparcie dla kręgosłupa.

Jeśli Twoje łóżko posiada twardy, sztywny stelaż, to materac kieszeniowy sprawdzi się na nim jak żaden inny. Jest cięższy, więc potrzebuje solidnego podparcia.

W materac kieszeniowy sprężynowy warto się wyposażyć także wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowego łóżka dla gości. Wówczas nie trzeba przecież skupiać się na jak najlepszej jakości materaca, ponieważ goście spędza na nim zaledwie kilka nocy. Oszczędność w takim przypadku gra pierwsze skrzypce, a materac kieszeniowy będzie najtrafniejszym rozwiązaniem. Z racji tego, że zużywa się szybciej niż materac piankowy, nie można od niego oczekiwać zbyt długiej trwałości – natomiast w pokoju gościnnym, używanym tylko raz na jakiś czas, sprawdzi się doskonale i na pewno posłuży w dobrej kondycji przez długi czas.

Jeśli jesteś osobą, która zmaga się z problemami z kręgosłupem, to materac kieszeniowy raczej nie jest dla Ciebie. Postaw na rozwiązanie bardziej dostosowane do Twoich potrzeb. Materac kieszeniowy to produkt dla osób, które nie mają problemów z kręgosłupem.

Materac kieszeniowy sprężynowy jest polecany dla par z uwagi na wygodę spania. Jak wspomniano wyżej, pracujące osobno sprężyny „wygłuszają” falowanie materaca, dzięki czemu jedna osoba nie odczuwa, gdy druga zmienia pozycję podczas snu.

To także dobry pomysł dla tych osób, które do tej pory spały na materacu sprężynowym i nie chcą tego zmieniać. Jeśli wysypiałeś się dobrze, a podparcie odpowiednio wpływało na Twój kręgosłup, to nie musisz niczego zmieniać. Materac kieszeniowy da Ci komfort spania podobny do tego, z jakim miałeś do czynienia w przypadku poprzedniego materaca.

Rodzaje materaca kieszeniowego

Materace kieszeniowe również mają podgrupy:

Materace strefowe – nazwa odnosi się do stref twardości, w zależności od ilości stref twardości w danym materacu, ten kieszeniowy będzie posiadał więcej lub mniej sprężyn; poza tym kieszenie również będą się różniły rozmiarem; im więcej stref twardości, tym wygodniejszy materac, ponieważ podpiera on więcej konkretnych partii ciała; w materacach strefowych wyróżnia się siedem stref, które opisuje się w sposób następujący:

- I strefa – znajduje się w środkowej części materaca; tutaj znajduje się najcięższy fragment ludzkiego ciała, czyli odcinek krzyżowo-biodrowy; to strefa twardsza,

- II strefa – strefa pośrednia, cechuje się średnią twardością; tutaj znajdują się uda i część lędźwiowa kręgosłupa,

- III strefa – twardsza strefa barkowo-ramieniowa i podudzia,

- IV strefa – znajdują się tutaj głowa i stopy;

Skąd zatem podział na siedem stref? Otóż ich rozmieszczenie wygląda następująco: IV – III – II – I – II – III – IV.

- materace kieszeniowe standard – w nich wszystkie kieszenie są tej samej wielkości, zatem i rozmiar sprężyn się nie różni,

- materace kieszeniowe multipocket – są wyposażone w wiele małych sprężyn, dzięki czemu podnoszą komfort snu,

- materac kieszeniowy z warstwą kokosa – kokos to naturalny materiał, który pochodzi ze skorupy kokosa; posiada on właściwości utwardzające, dzięki czemu nadaje materacowi odpowiednią twardość; mata kokosowa w materacu przedłuża żywotność materaca, a poza tym zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.

 

Wymiary materaca kieszeniowego

Materace kieszeniowe są dostępne w różnych wersjach wymiarowych. Nie musisz zresztą korzystać z zaproponowanych przez producenta wymiarów, ponieważ możliwe jest także zamówienie materaca na indywidualnie podany wymiar.

Standardowe wymiary materaców prezentują się następująco:

a) dla dorosłych i młodzieży:

- 80×200 cm,

- 90×200 cm,

- 100×200 cm,

- 120×200 cm,

- 140×200 cm,

- 160×200 cm,

- 180×200 cm,

- 200×200 cm.

b) dla niemowląt:

- 120×60 cm,

- 140×60 cm.

Zalety materaców kieszeniowych sprężynowych – skrót

Jeszcze raz wspomnijmy o wszystkich zaletach, jakie posiadają materace kieszeniowe sprężynowe:

- stanowią tradycyjne rozwiązanie,

- nadają się dla par,

- są elastyczne,

- dostosowują się do kręgosłupa i ciężaru ciała,

- sprężyny pracują osobno, zatem jest mniejsze prawdopodobieństwo zepsucia się mechanizmu,

- pozwalają wygodnie zmieniać pozycję podczas snu,

- daje szereg punktów podparcia i stanowi dobre podparcie dla kręgosłupa,

- jest tani.


Decydując się na materac kieszeniowy musisz poznać wszystkie jego zalety, ale też wady. Zanim podejmiesz decyzję, jaki model przeznaczysz dla siebie, sprawdź, co jest dostępne na rynku. Dzięki temu będziesz mógł wybrać to, co najbardziej przypada Ci do gustu.

Komentarze ()