- 0 polubień
- 1445 odwiedzin
Wypełnienie poduszek to kwestia, nad którą trzeba się zastanowić, kiedy kompletuje się wszystkie niezbędne elementy do wyposażenia łóżka. Można wybierać spośród wypełnienia naturalnego, syntetycznego i terapeutycznego.
Wypełnienie poduszek – rodzaje
Materac wsparty odpowiednim stelażem stanowi najważniejszy element łóżka, to nie ulega wątpliwości. Nie jest jednak jedynym elementem, który wpływa na utrzymanie poprawnej sylwetki podczas snu. Trzeba także zwrócić uwagę na to, na jakiej poduszce się śpi, bo ona ma duży wpływ na ułożenie kręgosłupa. Największe znaczenie ma wypełnienie poduszek.
Rynek oferuje kilka rodzajów wypełnień poduszek:
- wypełnienie naturalne,
- wypełnienie syntetyczne,
- wypełnienie terapeutyczne.
Kilka słów o każdym z nich poniżej.
Wypełnienie naturalne pochodzi z puchu albo pierza gęsi lub kaczek (albo z połączenia tych dwóch). Jak wszystkie naturalne materiały jest szczególnie brane pod uwagę przez użytkowników ze względu na bezpieczeństwo użytkowania. To, co naturalne, najlepiej wpływa na stan organizmu. Wypełnienie poduszek z pierza lub puchu jest trwałe. Poza tym bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Jeśli kiedykolwiek miałeś okazję spać na poduszce z pierzem, to pewnie zwróciłeś uwagę na fakt, że daje ona bardzo miękkie podłoże do spania. Śpi się na niej bardzo wygodnie, ponieważ jest – dosłownie – lekka i miękka jak piórko. Ten naturalny materiał ma zdolność termoregulacji, co oznacza, że jest w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę podczas snu. Zimą daje nieco ciepła, a latem nie przegrzewa, ponieważ cechuje się dobrą cyrkulacją powietrza. Warto dodać, że zanim na rynku pojawiły się jakiekolwiek poduszki syntetyczne, spano wyłącznie na naturalnym pierzu. Obrazuje to stopień przydatności tego naturalnego materiału – najlepiej wpływa on na kręgosłup i na całą sylwetkę, a także zapewnia wygodę z najwyższej półki.
Minusem tego rozwiązania jest to, że puch lub pierze może uczulać. Nie sprawdzą się zatem u alergików. Nie da się go także prać, ponieważ mogłoby się zniszczyć. Tym, którzy szukają ekonomicznych rozwiązań, nie przypadnie do gustu cena – wypełnienie poduszek z pierza lub puchu jest najdroższym rozwiązaniem na rynku.
Wypełnienie poduszek naturalne to nie tylko pierze czy puch. Istnieje też kilka innych rodzajów: poduszki z wypełnieniem jedwabnym, wełniane, z orkiszu, gryki, lnu, z łuski prosa, bambusa.
Poduszki wełniane, mimo że wełna kojarzy się z ciepłem, nadają się do spania także latem, ponieważ świetnie odprowadzają wilgoć. Poduszki z gryką z kolei bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała, dzięki czemu stanowią dla niego idealne podparcie; poza tym są przewiewne i dobrze odprowadzają wilgoć, zatem dobrze sprawdzą się także ciepłą porą.
Drugi rodzaj to wypełnienie syntetyczne, które z kolei na pewno przypadnie do gustu alergikom. Jako że nie jest to materiał naturalny, można go z powodzeniem prać w pralce, usuwając ewentualne zabrudzenia. To szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na alergię na roztocza i kurz – usuwanie zanieczyszczeń pozwala na regularne dbanie o czystość poduszki. Z jakiego materiału zwykle wykonywane są poduszki z wypełnieniem syntetycznym? Są to: włókno, granulat, włókno silikonowe lub poliestrowe, pianka i lateks. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że w lecie mogą zwiększać temperaturę podczas snu, co na pewno nie będzie przyjemnie odbierane. Plus natomiast to niska cena, która na pewno zadowoli tych, co zechcą sporo zachować w swojej kieszeni.
Warto zatrzymać się na chwilę nad poduszkami piankowymi, czyli produktami najwyższej jakości. Są sprężyste i nie odkształcają się – kiedy wstaniesz z łóżka poduszka wraca do swojej pierwotnej postaci. Poduszki piankowe są dostępne w wersji klasycznej oraz jako poduszki ortopedyczne.
I wreszcie wypełnienie terapeutyczne, czyli takie, które wspiera leczenie lub profilaktykę schorzeń kręgosłupa. Takie poduszki wykonywane są z pianki termoelastycznej albo z lateksu, ponieważ są to materiały najwyższej jakości. Świetnie sprawdzą się w przypadku osób, które przechodzą rehabilitację lub niedawno przeżyły jakiś uraz. Wspomagają regenerację mięśni oraz radzą sobie z bólami pleców. Takie specjalistyczne poduszki to koszt nawet tysiąca złotych.
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, jaki wkład do poduszki wybrać. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jednemu będzie wygodniej na poduszce z naturalnego pierza, bo na przykład taką poduszkę pamięta jeszcze z dzieciństwa i jest do niej przyzwyczajony. Inny natomiast lepiej będzie się czuł na poduszce syntetycznej, która nie będzie u niego powodować reakcji alergicznych. Najważniejsze jest to, by poduszka stanowiła właściwe podparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa, bo dzięki temu cały kręgosłup ma możliwość odpoczywać bez bólu i w dobrej pozycji.
Wypełnienie poduszek a pozycja snu
Poduszkę wybiera się nie tylko ze względu na wkład. Równie ważne jest to, w jakiej pozycji się śpi: na boku, na plecach czy na brzuchu. Zadanie poduszki polega na tym, by podczas snu zachowane zostały naturalne krzywizny kręgosłupa – powinna ona podpierać go tam, gdzie on tego potrzebuje, aby nie doprowadzać do nienaturalnego wykrzywiania się.
Jeśli najczęściej śpisz na brzuchu, poduszka w zasadzie nie jest Ci potrzebna. Mogłaby tylko niepotrzebnie odkształcić odcinek szyjny kręgosłupa, przez co rano obudziłbyś się z dużym bólem.
Spanie na boku sprawia, że bark mocniej wchodzi w materac, dlatego trzeba zadbać o to, by poduszka była wyższa. Najlepsza będzie poduszka ze specjalnym wałkiem podpierającym szyję.
Z kolei spanie na plecach wymaga niższej poduszki, która cechuje się średnią twardością. Dzięki temu kręgosłup nie będzie obciążony, a ułożony właściwie.
Pokrycie równie ważne co wypełnienie poduszek
Wypełnienie poduszek wpływa na to, jakiej jakości jest nocny odpoczynek. Jeśli wybierzesz właściwie, będziesz mógł cieszyć się swobodnym wypoczynkiem przez całą noc. W zasadzie wypełnienie idealne nie istnieje, musisz je po prostu dobrać do siebie, sprawdzając, na czym śpi Ci się najwygodniej. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się dużą energią na co dzień, unikniesz też bólu.
Jednak wypełnienie to nie wszystko, bo liczy się także to, co na zewnątrz, ponieważ to z poszewką mamy do czynienia najwięcej (czy może najbliżej).
Pokrycie poduszki, czyli to, co znajduje się na zewnątrz, a co bezpośrednio styka się z naszym ciałem, jest ważne, ponieważ wpływa na komfort snu i na przyjemne doznania – lepiej jest przytulić się do ulubionego, miękkiego materiału niż do czegoś szorstkiego.
Pokrycie zatem może być poliestrowe. Zapewnia ono czystość, ponieważ ten materiał można często prać. Jednocześnie jest jednym z tańszych rozwiązań. Niestety minusem jest fakt, że nie zapewnia on dobrej wentylacji, więc może się na niej gromadzić więcej zanieczyszczeń.
Pokrycie może być również bawełniane. Ono zapewnia dobrą wentylację, ponieważ to materiał naturalny. Po kilku praniach może jednak stracić kolor i nieco się zniszczyć.
Można też postawić na połączenie bawełny i poliestru, które z każdego materiału wybiera to, co najlepsze.
Bardzo dobrym materiałem, zwłaszcza na lato, jest len. To naturalny materiał, który bardzo dobrze oddycha i zapewnia dobrą wentylację, a także daje uczucie chłodu. Sprawdzi się także w przypadku alergików.
Zwróć także uwagę na kształt i wielkość poduszki, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy jakość snu. Klasyczne poduszki kwadratowe lub prostokątne mają wymiary 40×40 cm, 60×70 cm i 70×80 cm. Istnieją również poduszki ergonomiczne, których kształt jest dopasowany bezpośrednio do użytkownika tak, by jak najlepiej podpierać kręgosłup oraz odciążać mięśnie.
Wybierz taką poduszkę, która najlepiej spełnia Twoje wymagania. Zainwestuj, bo dzięki niej dasz sobie zdrowy sen i uprzyjemnisz sam moment kładzenia się do łóżka. Wypełnienie poduszek daje możliwość dobrania jej do własnych preferencji, ale także do kondycji organizmu. Jeśli zmagasz się z bólami lub schorzeniami, wybierz specjalne wypełnienie, które da Ci możliwość profilaktyki.