- 0 polubień
- 659 odwiedzin
Jak dobrać twardość materaca do wagi? Trzeba zapoznać się z konkretnymi oznaczeniami, które odnoszą się do twardości i na ich podstawie dobrać materac. Osoby o wyższej wadze powinny brać pod uwagę twardsze materace o oznaczeniu H3 lub H4.
Jak dobrać twardość materaca do wagi – korzyści z dobrze dobranego materaca
Dobry materac to gwarancja wielu rzeczy. Przede wszystkim gwarancja zdrowia, ale też dobrego samopoczucia. Ze zdrowiem wiąże się dobra kondycja kręgosłupa, a poprzez nią – brak bólu pleców. Na pewno cenisz sobie to, kiedy rano wstajesz bez jakiegokolwiek bólu i możesz z energią podejmować codzienne zadania. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu wysypianiu się, a za to z kolei odpowiada dobra pozycja spania i odpowiedni materac.
Wybór materaca zawsze jest poważnym zadaniem, a w przypadku osób otyłych jest szczególnie ważny. Osobom o wyższej wadze zaleca się twarde materace, które odpowiednio podtrzymają ich sylwetki. O tym więcej – poniżej.
Twardość materaca a waga
Dobieranie materaca jest związane przede wszystkim z tym, jaką mamy wagę. Dla zobrazowania: jeśli niską, to twardy materac będzie… po prostu zbyt twardy. Sprawi, że pozycja ciała będzie zbyt wyprostowana, a przez to kręgosłup będzie zbytnio przeciążony. Na twardym materacu sylwetka nie będzie w stanie nieco się zagłębić, nie będą na nią działać punkty podparcia, a to nie jest dobre ani dla odpoczynku, ani dla pleców. Również zbyt miękki materac nie jest dobrą opcją. Sprawia, że plecy wyginają się w łuk, a to prowadzi do odkształceń kręgosłupa, do bólu i do bezsenności. Brak dobrego wypoczynku nocnego przekłada się na funkcjonowanie w ciągu dnia.
Szczególnym wyzwaniem jest kupno materaca dla puszystych. Cięższe osoby potrzebują twardszego podłoża, ponieważ wpływa ono na właściwe podtrzymywanie ich sylwetek. Zwykłe materace mogą w takich przypadkach nie spełniać przypisanego im zadania. Przyda się na przykład materac ze strefami podparcia, dzięki któremu każda partia ciała potrzebująca szczególnego podparcia otrzyma je.
Twardość materaca a waga – stopnie twardości
Wybierając odpowiedni materac dla siebie, na pewno spotkałeś się ze standardowymi oznaczeniami: H1, H2 itd. „H” w połączeniu z cyframi daje konkretny rodzaj twardości, jaką cechuje się dany materac. Jak szczegółowo można odczytać te oznaczenia?
- H1 – to oznaczenie odnosi się do materaca miękkiego; z założenia nadaje się on przede wszystkim dla osób o wadze do 60 kg; jako że małe dzieci nie ważą zbyt dużo, to miękkie materace sprawdzą się w ich przypadku;
- H2 – to oznaczenie odnosi się do materaca średnio miękkiego, przeznaczony jest dla osób o wadze 50–80 kg; szczególnie sprawdzi się w przypadku kobiet, które mają niższą wagę i lubią dość miękkie materace;
- H3 – to oznaczenie odnosi się do materaca średnio twardego; jest przeznaczony dla osób o wadze 80–100 kg lub lżejszych; sprawdzi się w przypadku osób, które mają nieco większą wagę, ponieważ będzie się uginał pod ich ciężarem, będąc jednocześnie wystarczająco miękkim.
- H4 – to oznaczenie odnosi się do materaca twardego; przeznaczony jest on dla osób powyżej 100 kg, ponieważ będzie dawał solidne podparcie dla pleców; im wyższa waga, tym głębiej zapada się sylwetka w pozycji leżącej, dlatego miękkie materace są zdecydowanie niepolecane cięższym osobom.
Jak dobrać twardość materaca do wagi?
Materac dla otyłych nie może być zbyt miękki, ponieważ nie będzie stanowił dobrego podparcia dla pleców. Oprócz samej twardości trzeba też zwrócić uwagę na grubość materaca – w przypadku osób o wyższej wadze musi to być minimum 15 cm. Jeśli jesteś osobą o dużej wadze, wybierając odpowiedni dla siebie materac, zwracaj uwagę na oznaczenie twardości H3 i H4. Każde niższe oznaczenie będzie dla Ciebie zbyt miękkie.
Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy dany materac ma odpowiednią dla Ciebie twardość, jest dotknięcie i naciśnięcie go ręką. Od razu można sprawdzić, na ile jest miękki (lub twardy). Ale najlepszym sposobem jest po prostu położenie się na konkretnym modelu znajdującym się na sklepowej ekspozycji. Sprzedawcy umożliwiają takie testowanie z uwagi na fakt, że jedynie bezpośrednie położenie się na materacu jest w stanie dać odpowiedź na pytanie, który materac będzie odpowiedni. Choć i to nie zawsze jest wyznacznik, który podpowie ostateczną decyzję. W wielu miejscach istnieje możliwość użytkowania materaca przez kilka tygodni po to, by można było sprawdzić, czy faktycznie odpowiada oczekiwaniom. Jeśli nie, można go wymienić.
Materac dla otyłych a różnice wagi
Jeśli na jednym łóżku śpią dwie osoby o różnej wadze, to sprawa jest nieco trudniejsza, choć nie niemożliwa do rozwiązania. Jest kilka rozwiązań, a to które z nich wybierzesz, będzie zależało od tego, na czym najbardziej Ci zależy.
Pierwsze wyjście to pójście na kompromis, choć w przypadku osób o dużej różnicy wagi nie jest to dobre rozwiązanie. Ono sprawdzi się raczej wtedy, gdy wagi są do siebie zbliżone, ale preferencje użytkowników nieco się różnią. Zatem zostawmy ten wariant i przejdźmy do tych, które lepiej wpłyną na sylwetki obojga.
Pierwsza opcja to wybranie jednego materaca o dwóch stopniach twardości. Jedna strona materaca będzie dostosowana do jednego użytkownika, druga do drugiego. Materac będzie natomiast jeden, bez żadnych rozgraniczeń. Zwykle stosuje się dwie twardości materaca: H2 z jednej strony i H3 z drugiej.
Innym sposobem jest zakup dwóch różnych materaców – każdy o twardości dostosowanej do konkretnego użytkownika. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że każde z Was otrzyma takie podłoże, jakie jest dopasowane idealnie do niego i do jego potrzeb. Przy wyborze takiej opcji koniecznie trzeba pamiętać, by oba materace miały tę samą wysokość, bo będą przecież tworzyć jedno podłoże. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapadania się w miejscu połączenia, można wyposażyć się dodatkowo w materac nawierzchniowy, łączący oba materace – tzw. toper. Dzięki niemu na powierzchni w ogóle nie będzie widać, że całość składa się z dwóch różnych materaców.
Dzięki dobremu dobraniu materaca dla puszystych, którzy śpią na jednym łóżku z osobami o niższej wadze, oboje będą wysypiać się odpowiednio, a rano budzić się bez jakiegokolwiek bólu i z dużą energią do podejmowania codziennych działań.
Jaki rodzaj materaca dla otyłych?
Dla osób o wyższej wadze sprawdzą się materace sprężynowe kieszeniowe, ponieważ idealnie dopasują się do potrzeb użytkowników. Kieszonki są tak skonstruowane, że każda sprężyna odpowiada za siebie: oddzielnie działa i ewentualnie oddzielnie się psuje. To dużo lepsze rozwiązanie niż w przypadku materaców sprężynowych starego typu. Dzięki gęstemu rozmieszczeniu sprężyn materace te podpierają ciało na całej jego długości i szerokości. Zdarza się, że producenci stosują w materacach kieszeniowych dodatkowe wysokoelastyczne lub termoelastyczne wkłady wewnętrzne, dzięki czemu nacisk na biodra i barki jest zmniejszony.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii także materace sprawdzą się w przypadku cięższych osób. Trzeba postawić na piankę o większej gęstości i nieco twardszą – aby mogła ona podtrzymywać odpowiednio ciało przez kilka godzin snu. Zaletą materaców piankowych jest fakt, że są one trwałe i bardzo odporne na odkształcenia. Cechują się również przewiewnością, dzięki czemu łatwo na nich i w ich zachować czystość.
Można też postawić z powodzeniem na materace lateksowe, które cechują się dużą twardością, a przecież ta jest niezbędna w przypadku cięższych osób. Ważną cechą jest to, że lateks jest odporny na odkształcenia spowodowane dużym ciężarem.
Wybierając materac dla puszystych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na twardość, w dalszej kolejności na grubość. Na to wszystko ma wpływ materiał, z jakiego materac został wykonany. Nie należy natomiast kierować się głównie niską ceną, ponieważ wówczas można nie trafić na produkt dopasowany do siebie. Tani materac, który nie spełnia narzuconych mu funkcji, szybko się zniszczy, a Ty i tak będziesz musiał poszukać nowego, jeśli nie chcesz narazić swojego kręgosłupa na szwank.