- 0 polubień
- 798 odwiedzin
Jak ustawić łóżko w sypialni? Podpowiadamy!
Jak ustawić łóżko w sypialni, by wygodnie się z niej korzystało? Możesz je ustawić pod ścianą albo pod oknem, frontem do drzwi lub odwrotnie. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji, Twoja sypialnia ma bowiem dobrze wpływać na Twój sen.
Jak ustawić łóżko w sypialni?
Planując to, jak ustawić łóżko w sypialni, bierze się pod uwagę różne aspekty. Jedni kierują się zasadami feng shui, inni po prostu tym, co im się podoba. My uważamy, że najważniejsze jest to, by sypialnię urządzić wygodnie i praktycznie, tak by dobrze się z niej korzystało. Wszystkie inne aspekty są drugorzędne, a jeszcze inne nie mają żadnego znaczenia. Więcej na ten temat poniżej. Podpowiadamy, jak ustawić łóżko w sypialni, by czuć się dobrze podczas snu.
Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni. Jego ustawienie wpływa w dużej mierze na to, czy będziemy dobrze się czuć w tym pomieszczeniu. Należy je ustawić, biorąc pod uwagę m.in. układ okien, kaloryfery, ustawienie mebli. Często też trzeba mierzyć się z niewielkimi rozmiarami pomieszczenia, co w dużej mierze wpływa na konieczność ustawienia łóżka w danym miejscu. Przyjrzyjmy się kilku sposobom na to, jak ustawić łóżko w sypialni. Czy któryś przypadnie Ci do gustu? A może którymś się zainspirujesz? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi inspiracjami.
Jak ustawić łóżko w małej sypialni?
Ustawienie łóżka w sypialni zależy przede wszystkim od tego, jak duży jest pokój. Jeśli jest mały, to nie ma zbyt dużego pola do popisu i najważniejsze staje się umieszczenie łóżka tak, by wygodnie się z niego korzystało i jednocześnie by nie przeszkadzało ono w wykonywaniu w tym pomieszczeniu innych czynności.
Zatem jak ustawić łóżko w małej sypialni? Małe sypialnie znajdują się najczęściej w blokach, ale zdarza się, że i w domach jednorodzinnych konieczne jest spanie w małej sypialni. Jak w takim przypadku poradzić sobie z ustawieniem łóżka? Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że nie jest to problem – wystarczy dobrze zaplanować przestrzeń, aby można było komfortowo kłaść się każdego dnia do swojego wygodnego łóżka.
W małej sypialni dobrze jest ustawić łóżko na wprost drzwi. Dzięki temu będziesz miał do niego dostęp z dwóch stron i nie będzie problemu z dojściem do niego nawet, kiedy jest ciemno. To w przypadku zarówno łóżka jednoosobowego, jak i dwuosobowego. Podana porada jest nawet ważniejsza w przypadku łóżka dwuosobowego, ponieważ podchodzą do niego dwie osoby, a zatem dojście z dwóch stron jest jeszcze ważniejsze. W takim przypadku równie istotna jest możliwość ustawienia po obu stronach łóżka szafek nocnych, choćby po to, by można było postawić na nich budziki czy odłożyć zegarki albo inną biżuterię przed snem.
Jeśli jednak ustawienie łóżka na środku, naprzeciwko drzwi nie pasuje do Twojej sypialni, wówczas możesz je przysunąć do ściany. Jeśli to łóżko pojedyncze, wystarczy dojście do niego z jednej strony, a Ty dzięki temu zyskasz nieco przestrzeni.
W przypadku małej sypialni trzeba też zastanowić się nad tym, jaki będzie rozmiar łóżka. Dostępne rozmiary dla jednej osoby to: 80×200 cm, 90×200 cm, 100×200 cm.
Dostępne rozmiary dwuosobowe: 120×200 cm, 140×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm i 200×200 cm. Ten pierwszy wymiar jest szczególnie polecany do małych sypialń. Dwie osoby zmieszczą się na nim bez problemu, mimo że nie jest to najbardziej popularny i najbardziej wygodny model. Jeśli jednak musisz liczyć się z koniecznością oszczędności miejsca, postaw na taki rozmiar łóżka. Najbardziej popularnym z kolei wymiarem jest ten 160×200 cm. Nie jest za duży ani za mały. Idealnie mieści dwie osoby, pozwalając im na zyskanie trochę przestrzeni dla siebie.
Jak ustawić łóżko w sypialni – łóżko zabudowane
Inną opcją do rozważenia i wykorzystania w małej sypialni jest łóżko zabudowane. Może to być na przykład łóżko w szafie, które można składać i rozkładać w razie potrzeby. Dzięki temu zaoszczędzoną przestrzeń można wykorzystać w jakiś inny sposób, np. do płynnego przechodzenia do biurka, przy którym pracujesz, a które znajduje się właśnie w sypialni. Łóżko chowane w szafie można bez problemu znaleźć w ofercie producentów i wykorzystać tam, gdzie sypialnia jest naprawdę mała.
Jak ustawić łóżko w sypialni, która jest przestronna?
Inaczej rzecz się ma w dużej sypialni. Tutaj pole do popisu jest większe, zatem można próbować różnych opcji. Tutaj już bez większego problemu można zadbać o to, by dostęp do łóżka możliwy był z dwóch boków (i z przodu oczywiście). Dzięki temu można łatwiej do niego dojść, kładąc się spać, bez problemu można ściągnąć i założyć pościel oraz posprzątać wokół i pod łóżkiem. Ustawienie łóżka w sypialni zakłada, że jego wezgłowie znajduje się przy ścianie – dzięki temu nie marnuje się przestrzeni za nim, a poruszanie się po pokoju jest wygodne.
Naprzeciwko łóżka może stanąć szafa z ubraniami. Najlepiej wysoka, przesuwna – do samego sufitu, aby nie marnować przestrzeni. Jeśli na drzwiach szafy dodatkowo pojawi się lustro, przestrzeń będzie optycznie powiększona. Szafa pozwoli wyznaczyć dużo miejsca do przechowywania ubrań i innych rzeczy, pozwoli też zachować porządek,
Ciekawym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka naprzeciwko okna. Dzięki temu budzą Cię promienie słoneczne, a wstając rano, od razu widzisz piękny krajobraz za oknem, co pozwala Ci… szerzej otworzyć oczy i szybciej wstać. Taki poranek daje dużo energii na cały dzień i pozytywnie nastraja do podejmowania codziennych obowiązków.
Inną opcją jest ustawienie łóżka w sypialni nie naprzeciw okna, ale pod nim. To często wybierana opcja, która posiada jednak trochę wad. Jakich? Mimo że czasem takie rozwiązanie wydaje się jedyne, to należy je rozważyć pod względem… temperatury. Podczas chłodnych dni, zwłaszcza zimą, można odczuwać dotkliwiej niż w innych miejscach pokoju chłód. Nie jest to przyjemne podczas wstawania z łóżka ani podczas zasypiania.
Podobnie rzecz ma się z kaloryferem. Intensywne ciepło promieniujące na głowę lub inną część ciała, jest nie tylko nieprzyjemne, ale także niezdrowe. Źródło ciepła ustawione bezpośrednio na ciało może powodować problemy z zasypianiem.
Ustawienie łóżka w sypialni – podsumowanie
Dobrze ustawione łóżko w sypialni to takie, które nie utrudnia poruszania się po pomieszczeniu. Łatwy dostęp do niego to podstawa – i on będzie odpowiadał w dużej mierze za spokojny sen. Wyśpisz się wtedy, kiedy wokół nie ma bałaganu, a cała przestrzeń jest dobrze zaplanowana. Tak więc mając świadomość, że wszystko wokół jest przygotowane pod wygodne wstawanie, zaśniesz spokojnie, bez martwienia się o utrudnione wstawanie.
Najważniejsze jest funkcjonalne ustawienie łóżka, które pozwoli wygodnie z niego korzystać. Zaczynamy od łóżka i pod nie dostosowujemy pozostałe elementy i przedmioty znajdujące się w sypialni. Kolejność przedstawia się następująco: łóżko – duże meble (np. szafy) – małe meble (np. szafki nocne, biurka) – pozostałe przedmioty (np. szafki naścienne na książki).
Łóżko możesz ustawić:
- naprzeciwko okna – wówczas będą Cię budzić promienie słońca,
- pod oknem – możesz odczuwać chłód i mieć problemy z zasypianiem z powodu zimna; z drugiej strony, jeśli wolisz chłód, to będzie dobra opcja dla Ciebie,
- przodem do drzwi – bardzo eleganckie rozwiązanie, które dodaje sypialni przytulności,
- tak, by dostęp do niego możliwy był z dwóch boków i od przodu – chyba że to łóżko jednoosobowe, a pokój jest niewielki,
- w formie zabudowanej, np. w szafie – pozwoli to zaoszczędzić sporo przestrzeni,
- daleko od kaloryfera, aby głowa nie znajdowała się zbyt blisko źródła ciepła.
Ustawienie łóżka w sypialni zależy w dużej mierze od tego, jakie są możliwości samego pomieszczenia. Dostosuj je do swoich preferencji oraz rozmiaru łóżka, aby móc codziennie kłaść się do łóżka wygodnie i bez problemu wstawać rano. Pod nogami ułóż mięciutki dywan, a poranki staną się jednymi z najprzyjemniejszych chwil podczas całego dnia.
Jak ustawić łóżko w sypialni? Tak, by wygodnie było korzystać zarówno z niego, jak i z całej sypialni. Jeśli masz małą sypialnię, postaraj się ją optycznie powiększyć. Jeśli natomiast jest duża, dobierz wszystkie meble tak, by jej nie zagracić.